Samsun Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Samsun Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Samsun Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Samsun Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Samsun Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Samsun Hakkında
Samsun, ülkemizin bir vilayeti ve en fazla nüfusa sahip 16. ilidir. Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde bulunur ve bölgenin en fazla nüfusa sahip kentidir. On yedi kazanın bulunmuş olduğu Samsun vilayetinin genel yönetimi Samsun Büyükşehir Belediyesi ve valilik tarafınca sağlanmaktadır. Kuzey bölgesinde Karadeniz, doğu bölgesinde Ordu, güney bölgesinde Tokat ve Amasya, batı bölgesinde ise Çorum ve Sinop vilayetleri ile çevrelenmiştir.

Karadeniz Bölgesi’nin eğitim, sağlık, endüstri, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri kabul edilen Samsun kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerden olup “Karadeniz’in Başkenti” ve “Mustafa Kemal Atatürk’ün Kenti” olarak tanıtılmaktadır. Karayollarıyla Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlamış olan Samsun bununla beraber bir liman kentidir ve yaygın hinterlandı ile bir lojistik merkezi konumundadır.

Yerleşim geçmişi Milattan Önce 60000 senesine kadar uzanmakta olan Samsun vilayetine yerleşen ilk topluluk Milattan Önce 5000-3500 içinde buraya gelmiş olan Kaşkalardır. Kaşkaların hemen peşinden Hitit ve Amazon dönemlerini yaşayan kent Milattan Önce 1182 ile Milattan Önce 546 seneleri içinde devamlı el değiştirmiş ve bu seneden sonra Pers egemenliği altına girmiştir. Perslerin hemen peşinden Pontus, Roma, Bizans hakimiyeti gören Samsun bunların hemen peşinden bir Ceneviz kolonisi durumuna sahip olmuştur. Bu zamanda Danişmendliler Beyliği tarafınca kuşatılan Samsun alınamamış ve kentin hemen yanına “Müslüman Samsun” ismiyle yeni bir kent faaliyete geçirilmiştir. I. Mehmed dönemine kadar iki Samsun kenti de varlığını devam ettirmiş, bu zamanda her iki kent de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılarak birleştirilmiştir. 1422-1428 seneleri içinde Osmanlı egemenliğinden çıkan Samsun yeniden Osmanlı toprağı olmuş ve 1923 senesinde Türkiye Cumhuriyetinin ilanına kadar bu vaziyetini sürmüştür.Ülkemizin kurulmasına kadar uzanmakta olan ve 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun vilayetine çıkışıyla başlamış olan sürecin başlangıç durağı olması sebebiyle özel bir pozisyonu yer alan Samsun “19 Mayıs Kenti” olarak anılmakta ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na ev sahipliği yapmaktadır. Ek olarak 1938 senesinde resmî bayram ilan edilen 19 Mayıs günü 1926 senesinden bu yana Samsun vilayetinde “Gazi Günü” ismiyle kutlanmaktaydı. Mustafa Kemal Atatürk de 19 Mayıs’a vermiş olduğu ağırlığı o günü doğum günü olarak kabul ederek göstermiştir.

Sanayi
Karadeniz Bölgesi’nin en fazla sosyo-ekonomik gelişmişlik gösteren şehri kabul edilen Samsun vilayetinin büyükşehir kazalarından Tekkeköy’de 1.606.522 metrekarelik saha üstüne 1981 senesinde kurulan bir organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Karayolu, demiryolu ve havayolu ile erişim elde edilen yerde 111 değişik sanayi parseli yer almakta ve 5.000’den fazla kişi istihdam edilmektedir. Endüstri bölgesinde imalat en fazla 10’ar tesis ve %14’erlik hisse ile elektriksiz makine ve madeni eşya sanayi piyasalarında yapılmaktadır. Ek olarak yeniden Tekkeköy’de 2005 senesinde başlamış olan faaliyetler sonucunda Samsun Gıda Organize Sanayi Bölgesi ismiyle bir organize endüstri bölgesi daha faaliyete geçirilmiştir. Mevcut olarak 260.322 metrekarelik bir saha üstüne kuruluşu gerçekleşen ve 1.725 kişinin istihdam edilmiş olduğu yerde 22 tesis etkinliklerini sürdürmektedir ve 281.198.032₺ plansman gerçekleşmiştir. Organize sanayi bölgelerinin dışında kentin farklı bölgelerinde endüstri siteleri de yer almaktadır.

Sanayi müesseselerinin yanı sıra kentte 1995 senesinde icraata başlamış olan bir de serbest ticaret bölgesi bulunmaktadır. Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nın 2012 verilerine nazaran Samsun Serbest Ticaret Bölgesi’nin senelik ticaret hacmi 70.139 $’dır. Toplam 367 kişinin istihdam edilmiş olduğu bölge bu alanda ülkemizdeki tüm serbest ticaret bölgelerinin %0.65’lik bir dilimini temin etmektedir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ