Sakarya Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Sakarya Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Sakarya Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Sakarya Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Sakarya Hakkında
Sakarya, ülkemizin bir vilayeti ve en fazla nüfusa sahip 22. kentidir. 2014 itibariyle 932.706 nüfusludur. 16 kazası bulunur. Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Bölüm’ünde bulunur.

Sakarya vilayetinin kuzey bölgesinde Karadeniz, batı bölgesinde Kocaeli, Bursa, doğu bölgesinde Düzce ve güney bölgesinde de Bolu ve Bilecik yer almaktadır. Sakarya Nehri, Sakarya ilinin Karasu kazasında Karadeniz’e akar.

Sakarya vilayetinde ekonomisinde tarımın ehemmiyetli bir yeri bulunur. Hendek, Karasu ve Kocaali kazalarında fındık yetiştiriciliği mevcuttur. Ek olarak mısır tarımı da gerçekleşmektedir. Sakarya vilayetinde sanayi son dönemlerde gelişmeye başlamıştır. Son senelerde kuruluşu gerçekleşen endüstri kuruluşları bu sanayileşmeyi daha da üst düzeylere çıkarmıştır. Sakarya, bir milyona yaklaşan toplam nüfusuyla İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Balıkesir vilayetinin hemen peşinden Marmara Bölgesi’nin en büyük beşinci kentidir.

Ekonomi
Sakarya, 1987-1998 seneleri içinde ülkemizin refah seviyesi yükselen vilayetleri içinde bulunmuştur. Kaldı ki bu büyüme istatistikleri Sakarya ilinde her sene üretilmiş olan, Gayri Safi Milli Hasıla’yı tam manasıyla yansıtmamaktadır. Sakarya vilayetinde çalışan ve büyük çaptaki şirketlerimiz ülkemizin en büyük 500 kuruluşu içinde bulunmaktadır. İlimizde imalat gerçekleştiren dev kuruluşların (Otoyol, Toprak Grubu, Pilsa, Yazakisa, Goodyear, Noksel) yönetim şubeleri Sakarya ilinde olmadığından, üretmiş oldukları Gayri Safi Millî Hasıla Vilayetin senelik üretim değerleri içinde görülmemektedir.Sakarya ilinde 2012 senesinde ekonominin sektörel dağılımı şöyledir: Tarım: %17, endüstri: %24, hizmetler: %59.

Sakarya ilinde (2012) ulusal gelir 14.064 $, istihdam ücreti %47.7, işsizlik %10.2’dir. Sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasına göre ülkemiz 18.si, Kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasıla listesinde 33.dür. Türkiye Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içinde 1.1’lik hisseye haizdir. 2013 senesinde %26 ile ihracatını en iyi artıran vilayet olarak, 1 milyar $ üstünde ihracat gerçekleştiren vilayetler arasına dahil olmuştur. Sakarya en yüksek ihracat gerçekleştiren 9. kent durumuna gelmiştir. 2012 verilerine göre 1.8 milyar ihracat, 1.1 milyar dolar ithalat gerçekleşmiştir. 2012 için ihracatın ithalatı karşılama oranı %159 oranında gerçekleşimiş, böylelikle vilayet aldıklarından daha fazlasını ülke dışına satmıştır.

Sanayi
Endüstri faaliyet kolunun vilayet ekonomisine katkısı %25 oranındadır. Son zamanlarda sanayi plansmanlarını teşvik, düzenli şehirleşme ve istihdam meselelerini çözümlemeye dönük etkili bir kalkınma aracı olarak görülmekte olan Organize Sanayi Bölgesi kuruluş işlemlerinin bitmesi faaliyetleri 1976 senesinden sonra Sakarya ilinde devam eden Organize Sanayi Bölgesi 1993 senesinde nihayet bulmuştur.

Sakarya vilayetinde son senelerde bilhassa otomotiv, tekstil ve gıda piyasalarında büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bu alanlarda önümüzde bulunan senelerde de hızlı bir gelişme beklemekteyiz. Otomotiv devi olan Toyota, Otoyol, Otokar ve Tırsan şirketlerinin ehemmiyetli plansmanlarını vilayetimizde yapmaları, beraberinde şehrimiz otomotiv yan endüstri üretimi gerçekleştirenlerin de hızlı bir şekilde büyümelerini sağlayacaktır.

Gıda alanında bilhassa Süt mamulleri ve Tavukçuluk sektöründe ehemmiyetli plansmanlar yapılmıştır. Ülker grubunun Pamukova ve Akyazı ilçelerinde, Şenpiliç Anonim Şirketi Geyve kazasında, Köy-tür Anonim Şirketi Kaynarca kazasında gerçekleştirmiş olduğu plansmanlar İlimizde var olan diğer üreticiler için de bir ivme kazandırmıştır.

Tekstil alanında da son senelerde İlimizde ehemmiyetli plansmanlar gerçekleşmiştir. Bu durumun en dikkat çekici nedenlerinin başlangıcında Sakarya vilayetinin Tekstilin ehemmiyetli merkezleri olan İstanbul ve Bursa şehirlerine olan yakınlığıdır.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ