Muş Belediyesi Personel Alımı

Muş Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Muş Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Muş Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Muş Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Muş Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Muş Hakkında
Muş, Türkiye Cumhuriyeti’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir vilayettir.

Merkez, Bulanık, Malazgirt, Varto, Hasköy ve Korkut kazaları ile birlikte 2007 senesinde imal edilen sayımda 405509 nüfusludur. Geçimini çoğunlukla ziraat ve hayvancılık ile elde eden vatandaşların büyük bir kısmı köylerde yaşamaktadır.

Muş şehri, Muş ilinin batı bölgesinde bulunmaktadır. Çavuş Dağı’nın kuzeydoğu eteklerinde kurulmuş olan şehrin tarihsel çekirdeği kalenin çevresidir. İstasyonun bulunmuş olduğu Muş Ovası’na doğru sekiler halinde gelişme gösteren şehrin eski ve yeni kesimleri içinde 200 metre yükseklik farkı bulunur.

Muş kenti, 1929 senesinde Bitlis ilinden ilişkisi kesilerek müstakil bir vilayet olarak, il merkezi durumuna sahip olmuştur. 2008 senesi dolayısıyla merkez nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 70 bin civarlarındadır. Coğrafi olarak, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü içerisinde bulunur. Muş vilayeti ve kenti ek olarak Doğu Anadolu Bölgesi Kalkınma Projesi içinde bulunmaktadır.Muş merkez kazası, kuzey tarafından Varto; doğu tarafından Bulanık, Hasköy ve Korkut ile sınırdır. Malazgirt kazası ile hududu bulunmuyor. Solhan ve Kulp ile de sınırdaştır.

Ekonomi
Öncelikli geçim kaynağı ziraat ve hayvancılıktır. İrili ufaklı fabrikalar da bulunmaktadır.

Muş şehri, ekonomik yönden geri kalmış şehirlerdendir. İklimsel ve coğrafi özellikler nedeniyle ekonomik büyüme gösterememektedir. Muş vilayetinde endüstri yol katetmemiştir. Şehir ekonomisinde endüstri ve ticaret tüm pazarın %10’unu, hizmet alanı ise %70’ini sağlamaktadır. Merkez köyler de katıldığında hizmet alanı yerini tarım piyasasına bırakır.

Merkez kaza bazında ekonomik yapı temelde ziraat ve hayvancılığa bağlıdır ve vatandaşların büyük bölümü kırsal sahada yaşamış olduğu için, merkez ilçe nüfusu TUIK verilerine göre düşüktür. Ziraat ve hayvancılık da yüksek oranda geleneksel yöntemlerle üretildiği için randıman çok azdır. Muş ovasında yetiştirilmiş olan mamuller, şekerpancarı, nohut ve tahıldır. Bu durumun dışında tütün imalatı da gerçekleşmektedir.

Şeker tesisi bölgenin ehemmiyetli endüstri fabrikasıdır. Süt mamulleri, un, yem, çivi ve tel tesisi yanında kırsal bölümdeki el tezgahlarında dokunan halılar ekonomiye katkıda bulunur.

İklim
Bölgenin denize uzak ve yüksekte bulunması sebebiyle karasal iklimin tesiri görülür. Çok geniş bir bölge bulunması ve yükseklik farklarına bağlı olarak iklim özellikleri farklılaşır.

Muş Alparslan Üniversitesi 2007 senesinde faaliyete geçirilmiştir. Daha öncesinde ise çevrede bulunan diğer üniversitelere bağlı olarak il içerisinde yükseköğretim kurumları bulunmaktadır.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ