Nevşehir Belediyesi Personel Alımı

Nevşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Nevşehir Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Nevşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Nevşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Nevşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Nevşehir Hakkında
Nevşehir, ülkemizin İç Anadolu’da bulunan bir vilayettir.

Nevşehir, Muşkara isimli bir köy durumundayken, ismini Farsça “yeni” manasına gelmiş olan nev’den alarak üretilmiştir.

Nevşehir, 6429 sayılı kanun ile Nevşehir 20 Temmuz 1954 yılında vilayet durumuna getirildi. Kırşehir ve Kırşehir vilayetine bağlı olan Mucur, Avanos, Hacıbektaş (1945’te ilçe yapıldı), Kayseri iline bağlı olan Ürgüp (1935’te ilçe yapıldı), Niğde iline bağlı olan Arapsun (1948’de Gülşehir ismini elde etti) Nevşehir’in kazaları durumuna getirildi. Kozaklı ve Hamamorta köyleri Avanos’a bağlı olan birer köy olurken birleştirilerek 1954’te Kozaklı ismiyle kaza olarak Nevşehir vilayetine bağlandı. Kırşehir 1957’de yeniden vilayet konumuna alındı. Mucur kazası ile birlikte Nevşehir ilinden ayrıldı. Daha eski zamanlar Melegübü adı altında bilinen bir nahiye merkezi olan Derinkuyu 1 Nisan 1960’ta ilçe statüsüne getirildi. Acıgöl kasabası ise 4 Temmuz 1987’de ilçe yapılmıştır.

Ekonomi
Nevşehir ekonomik durumu tarım ve turizme bağlıdır. Nüfusun çoğunluğu ziraat ve hizmetler konumunda faaliyetlerini sürdürmektedir. İl Merkezinde ticaret; Ürgüp, Avanos, Göreme yörelerinde turizm önde gelmiş olan istihdam sektörünü oluşturmaktadır.İl merkezinde gıda ve içecek alanı ön plana çıkarken bunu inşaat, tekstil ve metal endüstri takip etmektedir. Gıda alanında Nevşehir ilinde patates imalatına bağlı olan olarak patates cipsi imalatı sektöründe yeni şirketler yatırım yapmaya start vermişlerdir. İl, antik çağa dayanan üzüm yetiştiriciliği ve bu duruma bağlı olan içki ve gıda alanında her daim değişik bir yere layık görülmüştür.

İlimizde 2003 senesi dolayısıyla kişi başına milli gelir 2.117 Amerikan dolarıdır. Milli sıralamada 23. durumdadır. Ek olarak İl, Kalkınma Bakanlığı’nın 2011 senesi ekonomik-sosyal gelişmişlik listesinde 36. vaziyettedir. Nevşehir kalkınmada 1. derecede öncelikli vilayetler arasında yer almaktadır ve 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki Konusunda Kanun’a göre teşvik alan vilayetlerden bir tanesidir.

Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Kırıkkale İllerini içerisine alan TR71 bölgesinin 2008 senesi dolayısıyla Kişi Başına GSKD 6.789 Amerikan dolarıdır. 2010 yıllı kişi başına GSKD ise 7.256,9 Dolar olarak tahmin edilmektedir. Ülkemizin 2010 senesi birey başına GSKD ise 10.079 Dolar şeklindedir.

Ekonominin sektörel payları
Tarım 42,6
Sanayi 14,2
Hizmet dalı 43,2

İl ekonomisine görüldüğü üzere istihdam açısından ziraat ve hizmetler (turizm, ticaret) alanı hâkimdir. İlimiz bazında aktif, pasif ve yeşil kart olmak suretiyle toplam 281.285 kişi sosyal güvenlik kapsamı altındadır. Yeşil kartlılar dışında toplam sosyal güvenlik kapsamı altında 238.793 fert bulunmaktadır. 1.962 fert ise sosyal güvenlik kapsamı haricindedir. Yeşil kartlılar dışında nüfusun % 84,31’i sosyal güvenlik kapsamına geçmiştir.

Nevşehir ilinin Öncelikli Maden Rezervleri (Toplam Rezervler)
İl jeolojisi sebebiyle endüstriyel hammaddeler yönünden zenginliğe sahiptir. Vilayetin ehemmiyetli maden rezervlerini pomza, perlit, kaolin, mermer, kaya tuzu ve kum çakıl temin etmektedir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ