Mersin Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Mersin Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Mersin Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Mersin Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Mersin Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Mersin Hakkında
Mersin, ülkemizin bir vilayetidir ve en fazla nüfusa sahip onuncu kentidir. 2013 haysiyetiyle 1.705.774 nüfusludur. Büyükşehir belediyesi statüsü yer almaktadır. Ülkemizin güney bölgesinde yer alan bir liman şehridir. Mersin Limanı ülkemizin en büyük limanıdır.

Şehrin kuzeyinde bulunan Yumuktepe höyüğünde gerçekleşen kazılarda birçok katman meydana çıkarılmıştır. Bunların en eskisi, Milattan Önce 6300’lere, en yenisi ise Selçuklu dönemine tarihleniyor. Kazılardan çıkarılmış olan yapıtlar, Adana Arkeoloji Müzesi ve Mersin Müzesi’nde sergileniyor. Mersin’in tarih sahnesine çıkışı 19. asrın ortalarına denk gelmektedir. Bu zamanda henüz bir köy olan bölge, konar göçer bir Türkmen aşiretine ev sahipliği gerçekleştirmiş ve ismini de bu aşiretten almaya hak kazanmıştır. Ek olarak Kapadokya bölgesinden gelmiş olan Rumlar şehir nüfusuna egemen hale gelmişler ve 1850 senesinde şehirde 5.250 Ortodoks Rum’a karşılık 1.600 Müslüman yaşamaktaydı. Şehrin kaderi bilhassa Amerikan İç Savaşı esnasında dünya üzerindeki pamuk kıtlığını karşılamak amacıyla Çukurova ilçesinde gelişme gösteren pamuk imalatı ve bölgenin 1866 yılında demiryolu ağına bağlanması ile değişmiştir. Bu zamanda Mersin hızla, Çukurova ilçesinin ziraat mahsullerinin ihraç edilmiş olduğu bir liman ve ticaret merkezi olmuştur. Kentin günümüzdeki vaziyetine gelmesinde, şu anda azınlık olsalar da Hıristiyan Levantenlerin ehemmiyeti yadsınamaz. Kentte günümüzde Levantenlere ilişik iki katedral yer almaktadır, Latin-İtalyan Katedrali ve Arap-Ortodoks Katedrali. Ek olarak kentin kuzeyine Rumlar için bir kilise yapılması da gündeme gelmiştir.

Ekonomi
Liman Mersin ekonomisinin dayanak noktasıdır ve ülkemizin dünyaya açılan kapısı halindedir.

Doğu Anadolu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’daki tesis ve ticaret şirketleri ithalat ve ihracatını Mersin üstünden yaparlar.Ülkemizin en büyük ikinci Serbest Bölgesi olan Mersin Özgür Bölgesi burada faaliyete geçirilmiştir ve 433 firmaya ev sahipliği gerçekleştirmektedir. İşleticisi MESBAŞ ‘tır. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 150’ye yakın firma, etkinliklerini sürdürmektedir.

Mersin’de iş merkezlerinin çokluğu, nakliye ve gümrük şirketlerinin sayıca fazlalığı bu yüzdendir. Mersin Serbest Bölgesi de birbirine benzer özellikleri ile Mersin ve yurt ticaretinde ehemmiyetli bir yer tutar.

Günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden olan alışveriş merkezleri Mersin’de plansmanlarını sıklaştırmaktadırlar. 2009 senesinde Avrupa’nın en iyisi seçilen Forum Alışveriş Merkezi, Marinavista, Beymen Mall, PalmCity ve Kipa Outlet ve benzeri Ticaret şubeleri Mersin’de artmaktadır. 2009 senesinde Multi Turkmall tarafınca oluşturulan Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Avrupa’nın en büyük perakende organizasyonu Ülkeler arası Alışveriş Şubeleri Konseyi(ICSC) tarafınca Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi seçildi.

Erkek nüfusunun %80’i ve bayan nüfusunun %69’u istihdam ediliyor. İşsiz nüfus yaklaşik %7 şeklindedir.
Hızlı bir şekilde yaşama geçirilen GAP, Ataş Rafinerisi ve sahip olmuş olduğu yaygın hinterland sayesinde Mersin Uluslararasi Limanı, ülkemizin en dikkat çekici ve en canlı limanıdır.

Ülkemizin en dikkat çekici iç turizm merkezidir. Son senelerde turizmde imal edilen atamalar ve sahile gerçekleşen yeni otellerle ülkemizin yeni turizm bölgesi olabilme yolundadır. Yat turizminin gelişmesi düşüncesiyle ülkeler arası ölçülere uygun 500 yat bağlama ve 300 yat karaya alma kapasitesine sahip Mersin Ana Yat Limanı bitmiş olup ihaleye çıkılmıştır. Mersin coğrafi yönden lojistik merkez özelliğine haiz bir kenttir. Halihazırda yer alan liman, demiryolu taşımacılığının dışında karayolu taşımacılığında da Mersin ehemmiyetli bir konumdadır. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Mersin Valiliği ile iştirak ederek Mersin Lojistik Merkezi’ni kurma faaliyetlerini bitirmek üzeredir. Doğu Anadolu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’daki firmalar ithalat ve ihracatını Mersin üstünden gerçekleştirir. Mersin’de iş merkezlerinin çokluğu, nakliye ve gümrük şirketlerinin sayıca fazlalığı bu yüzdendir. Mersin Serbest Bölgesi de birbirine benzer özellikleri ile Mersin ve yurt ticaretinde ehemmiyetli bir yer tutar. Yapıldığında ülkemizin en uzun binası konumunda bulunan Metropol Ticaret Merkezi 52 katlıdır ve Akdeniz ilçesinde bulunmaktadır.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ