Malatya Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Malatya Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Malatya Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Malatya Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Malatya Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Malatya Hakkında
Malatya, ülkemizin bir vilayeti ve en fazla nüfusa sahip yirmi sekizinci şehridir. 2014 baz alınarak 769.544 nüfusludur. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde kalır. İlk olarak Hitit zamanında kurulmuştur. O günden günümüze el değiştirerek yıkılıp yeniden inşa edilerek bugüne kadar gelmiştir.

Malatya, kayısı diyarı olarak tanınır. İlde yetişen kayısılar, dünya çapında meşhurdur ve kuru kayısı imalatının % 80’ini Malatya Ovası’nda yer alan kayısı bahçeleri verir. Büyükşehir kanunu ile 2014 yerel seçimlerinin hemen peşinden büyükşehir pozisyonuna erişmiştir.

Malatya Doğu Anadolu’nun ve Fırat Nehri’nin en stratejik konumundaki bir yaşam noktasıdır. Bu pozisyonu sebebiyle ilk yerleşmeler Milattan Önce 6000’li yıllara gitmektedir. Ek olarak bölge ehemmiyetli ticaret yolları üstünden olduğundan ötürü devamlı savaşılmış bir yerdir. Sürekli iki devlet içinde çekişmelere sebep olmuştur. Bu vaziyet ertesi kent her savaş ertesi yağmalanmış, savunma ve istilalardan savunmak için kent merkezi 2 defa değişiklik geçirmiştir. Bu benzeri nedenler Malatya vilayetinin tarihi araştırırması fazla zor olsa gerek.Ekonomi
Malatya, ekonomik olarak bölgenin en gelişmiş kentidir. Ekonomi öncelikli kayısıya endekslidir. Malatya ilinde yer alan birçok kayısı tesisi istihdam sağlar. Bu durumun dışında, tekstil fabrikaları ekonomiye can sağlar. Malatya ilinde iki organize endüstri bölgesi yer almaktadır ve üçüncü organize sanayi bölgesinin altyapı ihaleleri gerçekleşmiştir. Ek olarak teşvik paketi kapsamı altında kimi büyük firmalar, bölgeye plansman yapmışlardır. Bu duruma Eczacıbaşı’nın yapım sürecinde olan nükleer tıp fabrikası örnektir. Ek olarak Malatya ilinde endüstri sitelerinde yer alan küçük işletmeler de Malatya ekonomisine can verir. İnönü Üniversitesi de ticaretin ve şehrin gelişmesinde etkili olmuştur. Malatya vilayetinde birden fazla hidroelektrik santralleri yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi Karakaya Barajı’ndayer almaktadır.

Coğrafya
Malatya, Dogu Anadolu bölgesinin bati kısmında bulunmaktadır. Doğu tarafında Elâzığ (98 kilometre) ve Diyarbakır (251 kilometre), güney bölümde Adıyaman (185 kilometre), batı tarafında Kahramanmaraş (219 kilometre), kuzey bölümde Sivas (245 kilometre) ve Erzincan (363 kilometre) vilayetleri ile sarılıdır.

İl bazında bulunan dağların başlıcaları Malatya Dağları, Nurhak Dağları, Akçababa Dağları, Yama Dağı olurken, öncelikli akarsular Söğütlü Çayı, Morhamam Çayı, Kuruçay, Tohma Suyu, Sultansuyu, Sürgü Suyu, Beylerderesi, Mamıhan ve Şiro Çayı’dır.

Malatya vilayeti, deprem kuşağı açısından ikinci büyük fay kuşağında bulunur. Bölgenin dağlarla kaplı ve etkin bir yer hareketliliğine maruz kalması neticesi depremler sık sık ortaya çıkar. Kısaca kıvrımlı bir arazi şekli yaygın olarak görülmektedir. Malatya vilayetinin deniz düzeyinden yüksekliği 960 metre uzunluğundadır.

Malatya vilayetinde karasal iklim şartları egemenlik sürmektedir. Evvel çok zor kış ayları yaşanıyor olsa da, Malatya ilinde bulunan su potansiyeli nedeniyle son senelerde kurulan barajlar vilayet bazında iklimi oldukça fazla yumuşatmıştır. Bölge iklim koşullarına nazaran epey ılıman bir iklime sahiptir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ