Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Kocaeli Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Kocaeli Hakkında
Kocaeli, ülkemizin bir vilayeti ve en fazla nüfusa sahip on birinci kentidir. 2014 haysiyetiyle 1 milyon 722 bin 795 personelden oluşan nüfusa sahiptir. İsmini 1320 senesinde İzmit ve yöresini fetheden Akça Koca’dan almıştır.

Coğrafya
Kocaeli vilayeti, Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli Kısmı’nda, 29° 22’—30° 21′ doğu meridyeni, 40° 31’—41° 13′ kuzey enlemi içinde kalır. Doğu ve güneydoğu bölümünde Sakarya, güney bölgesinde Bursa vilayetleri, batı bölgesinde Yalova vilayeti, İzmit Körfezi, Marmara Denizi ve İstanbul vilayeti, kuzey bölümde de Karadeniz’le çevrelenmiştir. İl merkezi İzmit’in doğusundan başlayan 30° doğu meridyeni Türkiye saati için esas kabul edilir. Kocaeli vilayetinin yüzölçümü 3.505 kilometrekaredir. Asya ile Avrupa’yı birleştirmiş olan ehemmiyetli bir yol kavşağında yer almaktadır. Doğal bir liman olan İzmit Körfezi canlı bir deniz yoludur. Vilayetin kuzeybatı yüzündeki İstanbul vilayet hududu, Gebze ile İstanbul arasında akan Kemiklidere’nin doğusundan geçer. Güneybatı tarafında İstanbul-Kocaeli hududu İzmit Körfezi’nin karşı kıyı bölgesinde Yalova topraklarıyla son bulur. Bursa hududunu Samanlı Dağları’nın tepelerinden geçmiş olan hat ortaya çıkarır.İklim
Körfez kıyılarıyla Karadeniz kıyı bölgesinde ılıman, dağlarla kaplı bölgelerde daha sert bir iklim egemenlik süre gelir. Kocaeli ikliminin, Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi içinde bir geçiş oluşturduğu ifade edilebilir. İl merkezinde yaz ayları sıcak ve az yağmurlu, kış ayları yağmurlu, bazı zamanlar karlı ve soğuk geçer. Karlı günler sayısı yaklaşık 12 gündür. Karadeniz’e bakan kıyıları ile İzmit Körfezi’ne bakan kıyılarının iklimi içinde kimi değişiklikler göze çarpar. Yaz ayı körfez kıyılarında bazı zamanlar sıkıcı sıcaklar yaşanırken Karadeniz kıyıları daha serin geçer. İl merkezinde ölçülen en fazla hava sıcaklığı 44,1 derece (13 Temmuz 2000), en düşük hava sıcaklığı -8,3 derece (23 Şubat 1985), senelik yaklaşık sıcaklık ise 14,8 derecedir. Karadeniz kıyı bölgesinde senelik yaklaşık yağış miktarı 1.000 milimetreyi aşar. Bu oran güneye doğru uzandıkça azalır, İzmit’te 800 milimetrenin de altına düşer (784,6 milimetre). Samanlı Dağlan’nın körfeze bakan yamaçlarında iklim Karadeniz kıyılarına benzer. Yağmur miktarı da bu alanda farklı haldedir. Rüzgârlar kış aylarında kuzey ve kuzeydoğu tarafından, yaz ayları ise kuzeydoğu tarafından eser.

Kocaeli’nde bitki örtüsü, genel anlamda Marmara Bölgesinin özelliğini taşımakla beraber, kıyısıyla dağlarla kaplı sahalar içinde ehemmiyetli değişiklikler görülür. Ek olarak kuzey tarafından güneye doğru uzandıkça Karadeniz kıyısına mahsus bitki topluluklarının yerini Akdeniz bitkileri almaya başlar. Samanlı Dağları ile Karadeniz kıyısı peşindeki sahalar sık ve nemcil ormanlarla serili vaziyettedir. Bu ormanlar daha fazla kayından oluşur; kimi bölgelerde kayına gürgen, kestane ve meşe de karışır. Samanlı Dağlan’nın yüksek kısımları iğne yapraklılarla örtülü durumdadır. İzmit Körfezi’nin kuzey ve doğu bölgesinde Akdeniz iklimine mahsus makilere denk gelinir. Önceden körfezin kuzey kıyılarında geniş olan zeytinlikler şehir ve sanayi alanı elde edilmesi emeliyle yok edilmiş vaziyettedir. Tahrip edilen ormanlık sahalar step bitkileri ve yalancı makilerle kaplı durumdadır.

Ekonomi
İzmit, ülke üretim alanında en gelişmiş birinci ildir. Birçok büyük şirketin fabrikaları, bu kentte yer almaktadır. İzmit ekonomisinin tamamına yakını sanayiye bağlıdır. İstanbul gibi büyük bir ticaret merkezine yakın bir durumda olup, transit karayolu taşımacılığına imkân sunmaktadır. 5 devlet limanı, 43 hususi iskele ile deniz yolu taşımacılığında ehemmiyetli bir yere sahiptir.

İzmit´e farklı bir ekonomik potansiyeli kazandıran Seka Kağıt Tesisi de oldukça eskidir (1934). Bu tesis ile önce dokuma ve orman mamulleri ekseninde oluşmuş olan sanayi kompleksi, sonrasında Petrol Ofisi (1941), Tüpraş (1960) ve Petkim (1965)´in kurulmasıyla petrol mamulleri etrafında gelişmiş; son senelerde de organik kimya, metal, gıda, ilaç, gübre, boya ve tersane endüstrilerine önem vererek çok çeşitlilik edinmiştir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ