İstanbul Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. İstanbul Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

İstanbul Hakkında
İstanbul, ülkemizin en güzel şehirlerinden bir tanesi olup, yurdumuzun 81 ilinden bir tanesidir. Ülkenin en fazla nüfusa sahip, ekonomik ve sosyo-kültürel yönden en dikkat çekici kentidir. Kent, iktisadi büyüklük yönünden dünya üzerinde 34., nüfus yönünden belediye hudutları göz önüne alınarak yapılan sıralamaya nazaran Avrupa düzeyinde birinci, dünya üzerinde ise Lagos’tan sonrasında altıncı sıradadır.

İstanbul ülkemizin Kuzeybatısında, Marmara kıyısı ve Boğaziçi süresince, Haliç’i de çevreleyecek şekilde kurulmuştur. İstanbul kıtalararası bir kent olup, Avrupa’da bulunan bölümüne Avrupa Yakası ya da Rumeli Yakası, Asya’daki bölümüne ise Anadolu Yakası yahut Asya Yakası denmektedir. Zamanda öncelikle üç tarafı Marmara Denizi, Boğaziçi ve Haliç’in sardığı bir yarım ada üstünde kurulan İstanbul’un batıda bulunan hududunu İstanbul Surları oluşturmaktaydı. Büyüme ve gelişme aşamasında surların her seferinde daha batıya ilerletilerek inşa edilmesiyle 4 kez genişletilen kentin 39 kazası yer alır. Hudutları içinde ise büyükşehir belediyesi dahil toplam 40 belediye yer almaktadır.

Dünyanın köklü kentlerinden kabul edilen İstanbul, Milattan Sonra 330-395 seneleri içinde Roma İmparatorluğu, 395-1204 ile 1261-1453 tarihleri içinde Bizans İmparatorluğu, 1204-1261 içinde Latin İmparatorluğu ve son şeklinde 1453-1922 seneleri içinde Osmanlı Devleti’ne başkentlik yaptı. Ek olarak İstanbul, hilafetin Osmanlı Devleti’ne geçmiş olduğu 1517’den kaldırıldığı 1924’e kadar Sünni İslam’ın da merkezi haline geldi.Son senelerde birbiri ardına meydana çıkartılan arkeolojik bulgularla insanlık tarihine ilişik ehemmiyetli malumatlar elde edilmiştir. Yarımburgaz Mağarası’ndan çıkarılmış olan taş aletlerle, ilkel insan izlerinin 400.000 sene öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Anadolu Yakası’nda yürütülen kazı faaliyetleri ve bunlara bağlı olan incelemeler, kentte tarım ürünleri ve hayvancılık sektörüne dayalı ilk yerleşik insan topluluğunun Milattan Önce 5500’lere tarihlenen Fikirtepe Kültürü olduğunu göstermiştir. Bu arkeolojik bulgular yalnızca İstanbul ilinin değil, bütün Marmara Bölgesi’nin köklü insan izleridir. İstanbul hudutları içinde şehir genelinde ilk yerleşimler ise Anadolu Yakası’nda Kalkedon; Avrupa Yakası’nda Byzantion’dur. Cumhuriyet süreci öncesinde hakimiyeti çerçevesinde olmuş olduğu devletlere binlerce sene başkentlik gerçekleştiren İstanbul, 13 Ekim 1923 senesinde başkentin Ankara ilimize taşınmasıyla bu hususi durumunu kaybetmiş; fakat ülkenin ticaret, endüstri, ulaşım, turizm, eğitim, kültür ve sanat merkezi olabilme hususi durumunu sürdüregelmiştir.

Ekonomi
İstanbul, ülkemizin en büyük kenti ve siyasi olarak eski başkentidir. Kara ve deniz ticaret yollarının bir kavşağı durumuna gelmesi ve stratejik durumu sebebiyle Ülkemizde ekonomik hayatın merkezi haline gelmiştir. Kent bununla birlikte en büyük endüstri merkezi konumundadır. Ülkemizdeki sanayi istihdamının %20’sini karşılamaktadır. Tahmin edildiği üzere %38’lik endüstriyel sahaya sahiptir. İstanbul ve çevre vilayetler bu kesimde; meyve, zeytinyağı, İpek, pamuk ve tütün gibi mamuller elde etmektedir. Ek olarak gıda endüstri, tekstil imalatı, petrol ürünleri, kauçuk, metal eşya, deri, kimya, ilaç, elektronik, cam, teknolojik ürünler, makine, otomotiv, ulaşım araçları, kağıt ve kâğıt ürünleri ve alkollü içkiler, şehrin ehemmiyetli endüstri mamulleri arasındadır. Forbes Dergisi’nin yapmış olduğu araştırmaya nazaran 2008 senesi Mart dolayısıyla 35 milyardere sahip kent dünya listesinde dördüncü olmuştur. Brookings Institution ve JP Morgan’ın 2014 senesi baz alınarak uygulanan ekonomide yükselen şehirler listesinde İstanbul 300 kent içinde İzmir ilinin hemen peşinden 3. sırayı aldı. İstanbul 2013 yılındaki listede 52. sırada bulunmaktaydı. Aynı listedeki ülkemizden İstanbul ve İzmir’in yanı sıra Bursa 4 ve Ankara 9. sırada bulunmuştur. Yine bu rapora nazaran İstanbul ilinde bulunan 2014 senesinde gerçekleşen işsizlik oranı %6.5 olarak gerçekleşmiştir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ