Isparta Belediyesi Personel Alımı

Isparta Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Isparta Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Isparta Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Isparta Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Isparta Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Isparta Hakkında
Isparta, ülkemizin güneybatı bölgesinde bulunan vilayettir. Akdeniz Bölgesi’nin kuzeyinde bulunan Göller Bölgesi’nde yer alan Isparta; batı tarafında Burdur, kuzey bölümde Afyonkarahisar, doğu tarafından Konya, güney bölümde ise Antalya ile çevrelenmiştir. 30°01′ ve 31°33′ doğu boylamları ile 37°18′ ve 38°30′ kuzey enlemleri içinde yer alır.

Isparta şehri, merkezi konumundadır. 2010 senesi nüfus araştırmasına nazaran şehir merkezi 223.000, merkez kazanın (köy ve beldelerle beraber) nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 244.045, Isparta vilayet nüfusu ise 448.298 şeklindedir. Kentin denize olan yüksekliği (rakım) 1035 metre yüksekliğindedir. Kent, yöreye mahsus el dokuması halılarıyla ve gül yetiştiriciliğiyle bilinmektedir. Isparta, nüfusu artan bir vilayettir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlamış olduğu 2010 Senesi ADNKS data zeminine göre 223.000 olan merkez nüfusuyla Isparta; Akdeniz Bölgesi’nin en dikkat çekici şehirlerinden bir tanesidir. Isparta, nüfus itibariyle ülkemizin 29. büyük şehridir.

Coğrafya
Isparta vilayeti arazilerinin tahminen %40’ı orman ve fundalıklarla kaplı durumdadır. %20’si çayır ve mera, %16’sı ekili ve dikili araziler, %24’ü ise tarıma elverişsiz çıplak kaya, molozluklar ve göller alanı olması nedeniyle su yüzeylerinden kaynaklanır. Ekime elverişli toprakların büyük bölümünde gül yetiştirilmektedir.Ekonomi
Ekonomi tarım ürünleri ve hayvancılık sektörüne bağlıdır. 2001 senesi haysiyetiyle vilayetteki iktisadi icraatların %25’i ziraat, %24’ü çiftçilik ve hayvancılık, %17’si devlet hizmetleri, %16’sı ulaştırma-haberleşme, %14’ü ticaret, %13’ü endüstri, %12’si üretim alanından meydana gelmektedir.

Tarihçe
Isparta’nın ilkçağlardaki tarihi, öncelikle Pisidya bölgesinin genel tarihi akışı içinde ele alınması gerekmektedir. Gerçekte, Isparta ve çevresinde Hititlere ilişkin kimi yapıtların ele geçirilmiş oluşu; bu bölgede bulunan Hitit hakimiyetine işaret ederse de Isparta ilinin bu devirlerdeki kent tarihini, tam manasıyla açıklığa kavuşturmak söz konusu olamaz.

Tarihi dönemlerde Hitit hakimiyeti altındaki bu bölgeye sonrasında İyonlar ve Lidyalılar egemen olmuşlardır. Milattan Önce 546 yılında Perslerin Lidya Devletini yenmesi ve Anadolu’ya hâkim olmaları ile Isparta; Perslerin üstünlüğünü kabul etmek durumunda kalmıştır.

Büyük İskender, Milattan Önce 333 senesinde Lidya’yı alarak tarihi Asya seferine başladı. Önce Sagalassus’u alan İskender, hemen sonra Dinar ilçesine taşınarak Pisidia’nın tamamını ülkesine bağlamış oldu.

Pisidia, İskender İmparatorluğunun parçalanması ile Seleukos’ların hissesine düştü. Ondan sonra da Bergama Krallığına bağlandı. Bu Krallığın Milattan Önce. 2. asırda yıkılmasını seyreden günler içerisinde, Romalılar Anadolu’yu ele geçirdiler.

Ağlasun’un eski ehemmiyetini yitirmesinden sonrasında Isparta, Psidya Piskoposluğunun (sonrasında Rum Metropolitliği’nin) merkezi oldu.

Roma idaresinin iki farklı duruma bölünmesi üzerine Isparta ve çevresi, Doğu Roma İmparatorluğu’na bağlanmış oldu.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ