Iğdır Belediyesi Personel Alımı

Iğdır Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Iğdır Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Iğdır Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Iğdır Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Iğdır Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Iğdır Hakkında
Iğdır, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan ve Türkiye’nin en doğu bölgesinde bulunan bir vilayettir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum – Kars Bölümü’nde bulunmaktadır. 27 Mayıs 1992 senesinde Kars vilayetinden ilişkisi kesilerek ülkemizin 76. vilayeti haline gelmiştir. 4 kaza, 8 belediye ve 157 köyden oluşur. Merkez kazası dışında 3 adet daha kazası bulunur. Türkiye Büyük Millet Meclisine her seçimde 2 delege göndermektedir. Azerbaycan (Nahcıvan), İran ve Ermenistan hudut komşularıdır. Vatandaşların geçim kaynağı ziraat ve hayvancılıktır.

Coğrafya
Iğdır ilinin kuzey ve kuzeydoğu hududunu, Aras Nehri ve bu nehrin oluşturmuş olduğu Türkiye-Ermenistan sınırı oluşturmaktadır. Doğu bölgesinde Türkiye-Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti hududu ve güneydoğu bölümünde Türkiye-İran hududu bulunmaktadır. Güney bölgesinde Ağrı vilayeti (Doğubeyazıt ve Taşlıçay kazaları) yer almaktadır. 

İklimi Doğu Anadolu tipi Karasal İklimi’dir. Ovalık kısımları, Doğu Anadolu Bölgesi’nin diğeri kesimlerinde görülmekte olan şiddetli kara ikliminden fazlaca etkilenmez. Bu durumun en dikkat çekici sebebi çevresinde yer alan Ağrı Dağı gibi yüksek alanlara nazaran alçakta olmasıdır. Kuytu konumuyla mikroklima oluşturan Iğdır Ovası’nda bulunan Iğdır şehrinde senelik yaklaşık sıcaklık 11,6 derece şeklindedir. Oysa yalnızca 170 kilometre uzaklıkta bulunan Kars’ta bu yaklaşık 4,2 derecedir. 

Ekonomi
Eskiden kervan yolları üstünde ehemmiyetli bir durak olan Iğdır vilayetinde, ekonomi yüksek oranda tarıma bağlı durumdadır. Aras Nehri’nin suladığı ova, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki en dikkat çekici bitkisel üretim sahalarından bir tanesidir. Iğdır, bahçeden bahçeye geçiş gerçekleştiren evleri ile meşhurdur. Bu bahçelerde kayısı ve elma ağaçları yer alır.

Ziraat için elverişli olup şeker pancarı, pamuk, karpuz, domates benzeri muhtelif meyve ve sebzelerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Vilayetin en büyük tarım işletmesi olan Kazım Karabekir Tarım İşletmesi Dil Ovası kısmındadır. Alanda ilk defa Urartular zamanında ziraat başlamıştır. Geçmiş zamanlarda ovada yetiştirilmiş olan dut ağacının sayısının gitgide düşmesi ipek böceği yetiştiriciliğini zaman içinde ortadan kaldırmıştır. Ovada ehemmiyetini kaybeden bir diğer ürün olan çeltik ise 1970’li senelere kadar yetiştirilmiş fakat sıtma hadiselerinin artmasından ötürü terk edilmiştir. Canlı hayvan ticaretine dönük olarak çok sayıda koyun yetiştiriciliği yapılır. Bu nedenle koyunculuk birinci, sığırcılık ikinci planda bulunmaktadır. 

Hayvancılıkta birinci sırayı koyun alır. Onu sırası ile keçi, sığır-manda ve kümes hayvanları izler. Alanda yer alan çayırlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara kafi gelmemektedir. Bundan dolayı hayvan yemleri, hayvancılıkta ehemmiyet teşkil eder. Gerçekleşen bir araştırmada koyun ve sığır yetiştiriciliğinin ülkemiz ortalamasının üstünde olmuş olduğu saptanmıştır.

Vilayetin bir adet Organize Sanayi Bölgesi bulunur. Şehirde TMO’ya ilişkin silolar ve SEK’e bağlı olan Kars Sek Mama İşletmesi’nin bir süt toplama merkezi yer almaktadır. Öncelikli endüstri kuruluşları, dokuma endüstri kolunda faaliyet gösteren küçük ölçekli işyerleridir.

İlde sanayi tesisleri, genel hatlarıyla tarımsal üretimden elde edilen hammadde kaynaklarına dayanılarak faaliyete geçirilmiştir. Un, bisküvi, çikolata, tuz ve yem tesisi ile tuğla tesisi yer almaktadır. Genel anlamda bu tesisler, küçük endüstri iş yerlerinden oluşmuş olan ve çalıştırmış olduğu işgücü sayısı 5-10 aralığında olan ve hammaddenin bolca olduğu aylara nazaran icraatlarını sürdüren tesislerdir. Imalat, genellikle mevsimlik işçilerle sağlanır. İldeki Bisküvi ve Çikolata Fabrikaları’nda faaliyet gösteren kişi sayısı 155’tir. İlde 150 kişiden daha az eleman istihdam eden küçük ve orta ölçekli işletmelerin alanlara göre dağılımı araştırıldığında; çalışan rakamı itibariyle en yoğun pazarların inşaat malzemeleri ve gıda endüstri olmuş olduğu tespit edilmektedir.

Iğdır Küçük Sanayi Sitesi’nde 317 adet iş yeri mevcut olup, etkin olan bu iş bölgelerinde günümüzde 550 civarı kişi faaliyetlerini sürdürmektedir.

Merkez kazaya bağlı olan Çalpala Köyü civarlarında Kiti Hidroelektrik Santrali yer almaktadır. Bu santral, 1961 senesinde kurulup 1966 senesinde icraata başlamıştır. 2 adet tribünü yer almaktadır. Senelik yaklaşık enerji kapasitesi 6 GWh şeklindedir.
İlde 2009 senesinde faaliyete başlamış olan meyve püresi ve salça imalatı gerçekleştiren bir tesis bulunmaktadır. Kuruluşu gerçekleşen ikinci fabrika ise, 2010 senesinde hizmete adım atan “Araslar Konsantre Meyve Suyu Tesisi”dir. Bu tesislerde elma, kayısı, şeftali, vişne, kiraz ve havuç gibi mamuller işlenmektedir. Ek olarak, il içerisinde ilk salça ve meyve konsantre tesisi “UNIT Salça ve Meyve Konsantre Fabrikası” ismi ile Eylül 2010 yılında açılmıştır.

Iğdır vilayeti yeraltı kaynakları açısından zengin değildir. Tuzluca kazasında yer alan kaya tuzu dışında Aralık kazası ile Suveren Köyü içinde Ponza Taşı (Suyun yüzeyinde durabilen ve hamamlarda sırt keselemek için kullanılmış olan delikli ve süngerimsi taş) madenine denk gelinir. Tuzluca kazasında yer alan tuz yataklarının rezervi tahminen 800 milyon ton olup, %98 nispetinde NaCl içermektedir. Tuzluca Tuz Tesisi, aylık 100-120 ton arasında tuz imalatı gerçekleştirmektedir.
Ziraat ve hayvancılık, 1992 senesine kadar bölgenin en dikkat çekici iktisadî etkinlik kolları durumunda olmuştur. Sonrasında ise bazı sebeplerden ötürü bu durum gerilemiştir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ