Hatay Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Hatay Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Hatay Büyükşehir Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Hatay Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Hatay Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Hatay Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Hatay Hakkında
Hatay, ülkemizin bir vilayeti ve en fazla nüfusa sahip on üçüncü kentidir. 2013 itibarıyla 1.503.066 nüfusludur. Akdeniz’in doğu şeridinde 35° 52′ – 37° 4′ kuzey enlemleri ile 35° 40′ – 36° 35′ boylamları içinde bulunan doğu bölgesinde ve güney bölgesinde Suriye, batı bölgesinde Akdeniz, kuzey batısında Adana, kuzey bölgesinde Osmaniye ve kuzeydoğu tarafında Gaziantep kalır.

Ekonomi
Hatay ilimizin Anavatan’ a ilhakından evvel 19. asrın sonlarında yörenin öncelikli ziraat mamulleri tahıl, zeytin ve meyanköküdür. Bu dönemde Mısır, İngiltere, Fransa ve İtalya’ ya tahıl, meyankökü, yün, kereste ve kimi gıda maddeleri ihraç edilirken, pamuklu dokuma, çiğit, demirden yapılmış aletler ve ilaç ithal edilmektedir.

1939 yılına dair sanayinin en gelişmiş dalları ipekli dokuma ile sabunculuktur. Deri ve madeni eşya ile taşa ve toprağa dayalı endüstri dallarında ilkel tekniklerle faaliyet gösteren atölyeler endüstri potansiyelini oluştururken 1940′ lı senelerde gıda sanayii ağırlık kazanmıştır. 1953 senesinde Harbiye Defne Hidroelektrik Santralinin aktif olmasıyla enerji meselesi çözülünce önce çırçır sonrasında iplik ve dokuma fabrikaları inşa edilmiştir. 1954 senesinde Sarıseki Gübre Tesisi kurulurken, 1960’lı yıllarda imalat sanayi gelişmiş; tarım araç ve malzemeleri, yağ, mazot ve hava filtreleri, fren balataları, dokuma alanında kullanılmış olan makinalar üretilmeye start verilmiştir.

1970′ li yıllarda İskenderun’ da ülkemizin üçüncü demir-çelik tesisi olan İskenderun Demir ve Çelik Anonim Şirketi’nin kurulmasıyla vilayetin sanayi potansiyeli iyice gelişme göstermiştir ve yan sanayilerin de gelişmesini sağlamıştır. Günümüzde bilinen tesislerin dışında 40 aralığında haddehane ile Hatay, ehemmiyetli bir sanayii potansiyeli sunmaktadır. İskenderun Körfezi son dönemlerde en büyük demir çelik işleme ve imalat yeri durumuna sahip olmuştur. Fakat yüksek sanayi istihdamına karşın Hatay, 2013 datalarına göre %12,2 ile ülkemizdeki 70 ilden daha fazla bir işsizlik oranına sahiptir.

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’ nden sonrasında kuruluşu gerçekleşen Payas ve Antakya Organize Sanayi bölgeleri konumluk yer dolayısıyla iş adamlarına ehemmiyetli plansman sektörü oluştururken sanayinin seneler itibariyle vilayet ve ülke ekonomisindeki hissesi de artmaya devam etmektedir.Hatay vilayetinin toplamda %18.9′ luk bölümü tarıma elverişli durumdadır. Ziraat arazisinin %63′ ünde tarla tarımı yürütülmekte, %13.8′ inde sebze yetiştiriciliği yapılmakta, %9.4′ ünde meyvecilik, %1.8′ inde bağcılık, %11.8′ inde zeytincilik gerçekleşmektedir.

Vilayetin ehemmiyetli ziraat mamulleri içinde buğday ve pamuk öncelikli gelmektedir. Turunçgiller, meyve grubu içinde son derece önemli bir yere sahip olup, hemen peşinden üzümsü meyveler gelmektedir. Turunçgillerin dışında üzüm, Trabzon hurması, incir, erik vilayetin ehemmiyetli meyvelerindendir. Örtü altı yetiştiriciliği (seracılık) da gittikte yaygın bir hale gelmektedir. Zeytin imalatı da öncelikli Altınözü ilçesi olmak suretiyle epey yaygın olarak görülmektedir.

Nüfus
İl nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2013 sayımına nazaran 1.503.066 kişidir. Nüfusun hepsi kent merkezi konumundadır. Büyükşehir torba kanunu tasarıyla tüm kasaba belediyeleri ve köyler mahalleye dönüştürülerek kent merkezi statsüne geçmiştir. Kilometrekareye düşen nüfus yoğunluğu 274,24’tür. Bu bakımdan ülkemizin en yoğun nüfusa sahip 4. ili konumundadır. Nüfus yükseliş hızı tahmin edildiği üzere %1,2 şeklindedir.

Coğrafya
Vilayetin Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı olmak suretiyle 15 kazası yer alır.

Akdeniz’de bulunan ehemmiyetli bir liman şehri kabul edilen İskenderun ve merkez kazası Antakya, vilayetin en büyük iki yerleşim noktasıdır ve en dikkat çekici geçim kaynağı portakal ve turunçgil tarlalarıdır. İl arazilerinin yüzölçümü 5.524 kilometrekare şeklindedir.

İklim
Vilayetin büyük kesimi Akdeniz ikliminin tesiri altında kalmaktadır. Fakat rakım ve karasallığa bağlı olarak farklı değişiklikler de bulunmaktadır. Ülkemizin yağışlı yerleri arasında yer almaktadır. Genel hatlarıyla kış ayları ılık ve yağmurlu, yaz ayları sıcak ve kuraktır. En sıcak geçen ayın ortalaması İskenderun’da 28.6 derece, Antakya’da 27.6 derece; en soğuk geçen ayın ortalaması bu merkezlerde sırası ile 11.9 derece ve 8.1 derecedir. İskenderun’da bugüne kadar ölçülen en yüksek sıcaklık 43.2 derece (26 Ağustos 1962), en düşük sıcaklık ise -3.2 derecedir (6 Şubat 1950). Antakya’da bugüne kadar ölçülen en fazla sıcaklık 43.9 derece (26 Ağustos 1962), en düşük sıcaklık ise -14.6 derece (15 Ocak 1950) olmuştur. Antakya’nın yılllık sıcaklık ortalaması 18.2 derece ve ortalama karla örtülü gün rakamı 1’dir. Senelik yaklaşık yağmur tutarı, İskenderun ilçesinde 785 milimetre, Dörtyol’ da 1022 milimetre, Antakya’da 1173.4 milimetre şeklindedir.

Sanayi
İl bazında 1 liman, 1 demir ve çelik tesisi, 8 organize sanayi bölgesi ve 3 küçük sanayi sitesi yer almaktadır. Vilayetin en dikkat çekici sanayi kuruluşu İşdemir fabrikasıdır. Senelik imalat kapasitesi ile vilayet ekonomisine ve yurt ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır. Payas Organize Sanayi Bölgesi Hatay vilayetinin Antakya ve İskenderun Organize Sanayi Bölgelerinden sonrasında 3.büyük sanayi bölgesi konumunda bulunmaktadır ve 30.000’ne yakın işci çalışmaktadır. Ülkemizin 3.büyük limanı olan İskenderun Limanı ise Hatay vilayetinin en dikkat çekici sanayi kuruluşlarından biri olmuştur.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ