Gümüşhane Kürtün Belediyesi Personel Alımı

Gümüşhane Kürtün Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Kürtün Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Gümüşhane Kürtün Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Gümüşhane Kürtün Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Gümüşhane Kürtün Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Kürtün Hakkında
Kürtün, Gümüşhane vilayetimizin bir kazasıdır. Merkez ilçe nüfusu Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 3000 şeklindedir. Nüfusu TUIK verilerine göre köyleriyle beraber 12.500 kişidir. 1991 senesinde ilçe yapılmıştır. Halkının ehemmiyetli bir kısmını Türkmen, Çepniler meydana getirir.

Tarihçe
Anadolu Türkmen zamanının en dikkat çekici merkezlerinden bir tanesidir. Eski adı Kürtün-i bala’dır. Daha eski zamanlar Kürtün-i Zir yani Doğankent kazası (Eski adı Harşıt)’e bağlı idi. Sonrasında Türkmen, Çepniler sahile inince burada yer alan Harsit merkezi Doğankent’e inmiştir. 300 sene Gümüşhane sancak olmak itibari ile Trabzona bağlı idi. Bundan 80 sene öncelerine değin Kürtün-i bala olarak isimlendirilen Kürtün kazası olarak isimlendirilmiştir.Nüfus
Kürtün kazasına bağlı olan 34 köy ve 11 semt bulunur. İlçe, Torul kazasına bağlı olan bir belde belediyesi olurken, 09 Mayıs 1990 tarih ve 3644 sayılı Bakanlar Kurulu Hükmü ile ilçe yapılmıştır. 23 Ağustos 1991 senesinde tam olarak ilçe durumuna geçmiştir. Toplam 2 Belediyesi bulunur. Kürtün Belediyesi 1970 senesinde, Özkürtün Belediyesi ise 1992 senesinde inşa edilmiştir.

Ekonomi
Türkmen, Çepni kültürü egemendir. Bektaş-i inanç önderi Güvenç Abdal bu civarda yaşamış olup Ordu-Giresun-Trabzon yöresi Alevileri Horasan dan gelirken burada konaklamışlardır. En dikkat çekici geçim kaynağı ziraat, hayvancılık ve turizmdir. Kürtün’ün baraj ve yayla turizmi gelişerek yüzyıllar süresince ilerleyen yayla şenlikleri gelenekleşmiş, ve on senelik baraj icraatları. Yayla turizmi gelişerek kazaya yerli ve yabancı turist gelmesi sağlanmıştır. En dikkat çekici yaylası Güvende olmuştur.
Tarih: Buralarda Rus harbi döneminde çetin çarpışmalar meydana gelmiştir. İki dağ içinde yer alan Harşıt Çayı azgın suyuyla çağımız insanına ekonomik olarak katkı sağlamıştır. İnşası bitirilmiş olan 3 baraj ve inşası devam eden 2 baraj yer almaktadır.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ