Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Eskişehir Hakkında
Eskişehir, ülkemizin bir vilayeti ve en fazla nüfusa sahip yirmi beşinci kentidir. 2013 itibarıyla 799.724 nüfusludur. Ortasından Porsuk Çayı geçmekte olan kent, kapsamında Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin yer alması sebebiyle bir öğrenci şehri görüntüsündedir.

Coğrafya
Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey batısında bulunmaktadır. İl merkezi kuzey bölgesinde Mihalgazi ve Sarıcakaya doğu bölgesinde Alpu ve Ankara güney bölgesinde Mahmudiye, Seyitgazi ve Afyon, batı bölgesinde ise İnönü ve Kütahya hudutları ile çevrelenmiştir.

İç Anadolu stepleri, Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu ormanları kentin bitki örtüsünü ortaya çıkarır. 1300 metreden sonrasında dönem dönem kara çamlar yer alır. Kimi alanlarda karaçamların içinde, kızılçamlar da görülür. Eskişehir’in güney kısmında bulunan platolarda orman bulunmamakta lakin bölgesel step bitkileri yer alır. 

Eskişehir vilayetinden geçmiş olan iki ehemmiyetli akarsudan ilki Sakarya Nehri ikincisi ise Porsuk Çayı’dır. Bu nehirlerin vilayet hudutları kapsamında kalmış olan arazisinde 2 tane baraj yer almaktadır. Porsuk Çayı üstünde Porsuk Barajı, Sakarya Nehri üstünde ise Gökçekaya Barajı yer almaktadır.

Ekonomi
Sosyo-ekonomik gelişmişlik yönünden ülkemizin önde gelmiş olan vilayetlerinden bir tanesi olup, 32 Milyon metrekare konumu içinde 228 tesis ile faaliyet gösteren ülkemizin en büyük Organize Sanayi Bölgeleri’nden birine haizdir. 1950’lili yılların sonundan beri vilayet ekonomisinin temelini oluşturan sanayisinin geçmişi, Bağdat Demiryolu’nun inşası esnasında 1894 senesinde kuruluşu gerçekleşen Cer Atölyesi’ne kadar uzanmaktadır ve bu imalathane 1924 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları işletmesine devredilmiştir.İlde büyük devlet işletmelerinin dışında 1960 sonrasında hız kazanan yerel anapara plansmanlarıyla gerçekleşmiş fazla sayıda özel firma yer alır. Öncelikli sanayi dalları gıda, tekstil, lokomotif, makine imalat, tuğla, kiremit ve çimentodur. Endüstri kurumlarının neredeyse tamamı kent merkezinde bulunmaktadır. Ek olarak şehirde lokomotif ve motor, basma, şeker, çimento tuğla ve kiremit, un, bisküvi ve şekerleme, beton direk, uçak bakımı ve onarımı (tusaş), sirke ve şarap, sunta ve mobilya, buzdolabı ve soba fabrikaları bulunmaktadır. Ek olarak bu fabrikalardan farklı organize sanayi bölgesinde ayrı üretimler gerçekleştirecek fabrikalar yer almaktadır. Küçük sanayi sitesinde, ağaç işleri, madeni eşya, dökümcüler ve muhtelif üretim ve iş tezgahları yer alır. Vilayetin sanayi çarşısında, oto motor onarım ve bakım imalathane ve tezgahları bulunmaktadır. 2006 senesi sonu sebebi ile kentte faaliyet gösteren sendikalı işçi rakamı ise 48.790 şeklindedir.
İl 2007 senesinde yapmış olduğu 472 milyon 118 bin dolarlık ihracatıyla yurt bazında 19. sırada bulundu. 2007 senesinde imal edilen ihracatın tahminen 7 milyon doları ziraat, 450 milyon doları endüstri ve 15 milyon doları da madencilik piyasalarında inşa edilmiştir.

Kentin dışarıya sattığı öncelikli ticari mallar ziraat mamulleri, ham ve konsantre şekilde farklı cevherler, şeker, bisküvi, çimento, buzdolabı, motorlu kara taşıtları, hava araçlarına ilişkin parçalar, seramik ürünler ve lületaşından gerçekleştirilmiş armağanlık eşyalardır. 

Yer altı zenginliği ehemmiyetli ekonomik kaynaklarından bir tanesidir. Madencilik vilayetin sanayisinin büyümesinde ve seneler içinde ihracatın artışında ehemmiyetli bir yere haizdir. İl genelinde bulunan ehemmiyetli cevher rezervlerinden bazıları; manyezit, krom, bor, kil, mermer ve lületaşı şeklindedir.
Lületaşı seneler süresince ülke dışına işlenmeden ihraç edildikten sonrasında, 1970’li yıllarda ham şeklinde ihracatının yasaklanmasıyla beraber, vilayetteki atölyelerde işlenerek pipo ve süs eşyası durumuna getirilmiş ve işlenmiş biçimde ihraç edilmeye start verilmiştir. Sepiolit madeni de Eskişehir vilayetinin ehemmiyetli yer altı kaynaklarındandır.

Krom madeni, Eskişehir vilayetinin diğer ehemmiyetli yer altı kaynaklarından bir tanesidir. Çelik ve diğer maddelerin kaplanmasında, savunma sanayisinde, refrakter malzeme imalatında ve farklı kimyasallarda tercih edilmektedir.

İldeki ehemmiyetli bir maden ise Etibank Kırka Boraks İşletmesi tarafınca çıkarılmış olan bor tuzlarıdır.

Ek olarak tuğla, kiremit ve seramik üretmek amacıyla kullanılmış olan kil, vilayetin sahip olmuş olduğu önemli rezervlerden bir tanesidir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ