Erzurum Pazaryolu Belediyesi Personel Alımı

Erzurum Pazaryolu Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Pazaryolu Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Erzurum Pazaryolu Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Erzurum Pazaryolu Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Erzurum Pazaryolu Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Pazaryolu Hakkında
Pazaryolu, Erzurum şehrimizin bir kazasıdır.

Pazaryolu’nun eski ismi Norgah ya da Norkağ olup Ermenice “Yenişehir” demektir.

İlçe içerisinde ilk yaşam yüzde yüz bilinmemekle beraber yerleşimin Milattan Önceki senelere uzanmış olduğu rivayet edilmektedir. Milat öncesi senelerde Sapser Türklerinin Doğubeyazıt ile Çoruh vadisi arasına yaşadıkları ve uzun mühlet bu civarda yerleştikleri tarihçi Prof. Dr. Fahrettin Kırzıoğlu`nun “İspir” isimli yapıtında söylenmektedir.

İspir, Yusufeli ve Tortum bölgesi Milattan Önce 63 senesinden sonra yer yer Roma ve Bizans devletlerinin etki alanına girmiş ise de bölge gerçekte muhtelif Ermeni beyliklerinin yönetimi altında kalmıştır. Sahada hüküm süren Ermeni hanedanlarının en tanınmış kişisi, İspir merkezli olan Bagratuni ya da Bagratlı hanedanıdır. Erzurum şehri 662-949 tarihleri içinde üçyüz seneye yakın Arap-İslam hakimiyeti çerçevesinde kalmış olduğu halde, İslam idaresinin Tortum yöresini fiilen tesiri altına aldığına değin bir belirti bulunmuyor.2011 senesinde oluşturulan adrese dayalı Nüfus Kayıt Sistemine nazaran toplam popülasyon, İlçe Merkezi nüfus bilgisi 1.524 ve köylerin nüfus bilgisi 2.968 olmak suretiyle 4.492 şeklindedir. Nüfusun büyük kısmını Türkler oluşturmaktadır.
35 ve 9 semt muhtarlığı olmak suretiyle toplam 44 adet yaşam biriminden oluşmuş olan Pazaryolu, İspir kazasına bağlı olan bir nahiye durumundayken, 21 Haziran 1989 tarih ve 20202 Sayılı Resmi Gazetede piyasaya sürülen 3578 sayılı Yasa ile ilçe durumuna getirilmiştir. Adliye Teşkilatı, Emniyet Amirliği, Askerlik Şubesi Başkanlığı, Orman İşletme Şefliği ve Meteoroloji Memurluğu yanı sıra bütün resmi müessese ve kuruluşlar bulunmaktadır.

İlçe Erzurum vilayetine 121 kilometre mesafede yer almaktadır. Doğu tarafında İspir, batı tarafında Bayburt, güney bölümde Aşkale ve kuzey bölümde ise Rize ile çevrelenmiştir. Çoruh Nehri vadisinde Kaçkar Dağları ile Mescit Dağları içinde 750 kilometrekarelik bir yüzölçümü büyüklüğündedir.

İlçe nüfusunun % 45’i köylerde yaşayan bir konumda bulunmaktadır. Okur-yazar oranı % 99’a ulaşmış yer almaktadır. Vatandaşların geçim kaynağı çoğunlukla gurbetçilik ve çiftçiliğe göre şekillenmektedir. Bilhassa Çoruh vadisinde ve Çoruh nehrine inen nehir yataklarında meyvecilik ve sebzecilik gerçekleşmektedir. Daha fazla rakımlı köylerde hayvancılık ilk planda bulunmaktadır. Pazaryolu yöresi bununla birlikte intansif arıcılık için Ülkemizde yer alan ideal merkezlerinden bir tanesidir. Jeolojik yapı, toprak yapısı ve bitki örtüsü yüksek değerde ve kalitede bal imalatı oluşturmaktadır. Günümüze kadar yörede münferiden ve iptidai usullerle üretilmesine karşın sağlanan balın tüm ülkede aranır ve istenir durumuna gelmesi bunun en büyük kanıtır.

İlçeye bağlı olan köylerin hepsinde elektrik  var olup, kanalizasyon altyapısı sağlanmıştır.

İlçe hudutları içerisinden devam eden Çoruh Nehri, su debisi, su oranı ve sezon uzunluk mesafesi gibi doğal özellikleri sebebiyle farklı su sporlarına oldukça uygun durumdadır. İlçe, bu özelliği ile bilhassa Rafting yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için bir albeni merkezi olmuştur.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ