Erzurum Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Erzurum Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Erzurum Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Erzurum Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Erzurum Hakkında
Erzurum, ülkemizin bir vilayeti ve en fazla nüfusa sahip yirmi yedinci kenti. 2014 baz alınarak 779.448 kişilik nüfusa sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan en büyük vilayettir. Denize olan yüksekliği tahmin edildiği üzere 1900 metre olan Erzurum, tarihin ilk dönemlerinden bu yana yaşam noktasıdır. Kent, tarihi yapıtları ve kış sporları tesisleriyle de bilinir.

Vilayetin kuzey bölgesinde Rize ve Artvin, kuzeydoğu tarafında Ardahan, batı bölgesinde Bayburt ve Erzincan, doğu bölgesinde Kars ve Ağrı, güney bölgesinde Bingöl ve Muş yer almaktadır. 20 kazası yer alır. Yüzölçümü dolayısıyla en büyük 3. vilayettir.

Ana geçim kaynağı ziraat ve hayvancılık olup son senelerde kış turizmiyle de dikkat çekmektedir. Soğuk iklimi nedeniyle sanayisi yol katetmemiştir. Yüzölçümünün %15.17’lik bölümünde ziraat yapılma imkanı bulunmaktadır. Kadayıf dolması, cağ kebabı, kesme çorbası, civil peyniriyle ünlüdür.

Türk Silahlı Kuvvetleri 9. Kolordu Komutanlığı karargahı, Erzurum vilayetinde yer almaktadır.

Coğrafya
Erzurum ‘un, etrafı dağlarla çevrelenmiştir. Erzurum yüksek bir yaylanın güney batı kısmında kalır. Kent merkezi Palandöken dağlarının Batı ve Güney bölüm eteğinde kurulu durumdadır. Kentin batı tarafı ve kuzey tarafı açık, ova görüntüsündedir. Erzurum vilayet geneli dağlarla çevrelenmiştir. Erzurum yüzölçümünün; %64 ‘ü dağlarla kaplı, % 20’si plato ve %12’si yaylalardan meydana gelmektedir. Erzurum vilayetinin bir kısmı Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Diğer bir kısmı ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Anadolu Bölgesinde deniz düzeyinden 1959 metre yükseklikte bulunan tek büyük yerleşim noktasıdır. Yerleşme alanı dönem dönem 2000 metreye değin yükselen bir ova üstünde kalır. Bölge kuzey bölümde Dumlu, güney bölümde Palandöken Dağları ile çevrelenmiştir. Erzurum ilimizden geçmekte olan İpek Yolu ve bereketli ovaları bölgenin tarih süresince yerleşme alanı olarak seçilmesinde ehemmiyetli rol oynamıştır. Bazı zamanlar şiddetli depremlere uğrayan kent ve etrafı ehemmiyetli seviyede tahribat görmüştür.İklim
Ülkemizin en yüksek ve en soğuk vilayetlerinden kabul edilen Erzurum ilinde sert kara iklimi hakim bulunmaktadır. Genel olaraktan kışlar fazla soğuk ve karlı; yazlar ise fazla sıcak ve kuraktır. Nerede ise senenin 2-3 ayı bölge karla örtülüdür. Yaz bilhassa kendini Haziran ayı ve Temmuz ayı ortalarına değin hissettirir. Yağmur oranı metrekareye 460 milimetredir.

Vilayetin Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan bulunan kuzey kısımları haricinde bulunan büyük bölümü Doğu Anadolu Bölgesi’nde kalır ve karasal iklime haizdir. Erzurum rakımının fazlalığı ve kar yağışının yoğun olması (Senenin 70 günü kar yerde kalır) güneş ışınlarının uzaya yeniden geri yansımasına neden olmaktadır. Bu nedenle Erzurum, ülkemizin en fazla güneş kabul eden vilayetlerinden bir tanesi olmasına karşın, en soğuk illerden bir tanesidir. Yaz ayı sıcaklık +35 dereceyi görürken kış ayında sıcaklık -30 dereceye değin düşer.

Nüfus
Ülkemizin 14. büyük şehri olan Erzurum büyükşehir olduktan sonrasında Merkez kaza 2008 senesinde 5747 sayılı yasa ile Palandöken, Aziziye ve Yakutiye olmak suretiyle 3 ilçeye ayrılmış, tekrardan aynı yasa ile daha evvel ilçe olan Ilıca’nın adı Aziziye olaraktan değiştirilmiş ve Büyükşehir Belediyesine bağlı duruma getirilmiştir.

TUIK – Adrese dayalı Nüfus kayıt sistemi (ADNKS) Veri tabanı – 2012 senesi İllere göre nüfus belgelerinde: Erzurum İli nüfusunun toplam 778.455 kişi olmuş olduğu, İl/kaza merkezi nüfusunun toplam 535.254 birey, Kasaba/köy nüfusunun ise toplam 243.201 kişiden meydana geldiği tespit edilmiştir.

Ekonomi
Erzurum ilinin ekonomisini genel olaraktan ziraat – hayvancılık ve sanayi – ticaret unsurları oluşturuyor. Endüstri siciline kayıtlı 69 tesis yer alır. 2 adet organize sanayi bölgesi yer alır. Bölgenin geçmiş çağlarda da ipek yolu üstünde bulunması, kentin iktisat dalında gelişmesini sağlamakla beraber ticari anlamdaki ehemmiyetini de meydana çıkarmaktadır. 1957 senesinde Erzurum ilinde inşa edilmiş olan Atatürk Üniversitesi, kentte ticari manada da canlılık oluşturmaktadır. Erzurum, ülkemizin ve Doğu Anadolu bölgesinin en dikkat çekici ticaret merkezlerinden bir tanesidir. Alanda, Oltu kazasında çıkarılan ve yarı değerli maden özelliğinde olan Oltu taşı ve bu taştan gerçekleşen özel aksesuarlar, takı ve benzeri eşyalar bölge insanı ve esnafı için geçim kaynağı olmuştur. Daha eski zamanlar bölgede var olup, Palandöken dağı kış spor tesisleri ile hudutlu olan kış turizmi, bilhassa son senelerde ehemmiyetli kazanımlar elde etmiş ve bölge geneline yeni altyapı ve tesisler olarak dağılmıştır. Bu özelliği ile ülkemiz sınırlarını geride bırakarak sektöründe dünyanın sayılı merkezlerinden bir tanesi durumuna sahip olmuştur.  Spor tesislerinin bölge turizmine ve ekonomisine ehemmiyetli katkıları mevzu bahistir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Talet AKSAKAL diyor ki:

    Sayin başkanım bende belediyenizde calismak istiyorum calismalarinizi hayranlikla izliyor gercekten bu sehir için dahada ileri adimlar atacaginiza inaniyorum lise mezunuyum evli bir cocuk babasiyim. Dadaslar diyarı icin omuz omuza durmadan calisabilirim…

BİR YORUM YAZ