Elazığ Maden Belediyesi Personel Alımı

Elazığ Maden Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Maden Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Elazığ Maden Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Elazığ Maden Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Elazığ Maden Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Maden Hakkında
Maden kazasının, bilinen tarihi kaynaklara nazaran Milattan Önce 2000 senelerine değin uzanmaktadır. Bölgeye Milatan evvel 1050 senelerinde Mitanni Krallığı, Milattan evvel 30, Milattan sonrasında 180 senelerinde Roma İmparatorluğu, Milattan sonra 1077 senesinde Selçuklular egemen olmuşlardır.

Maden kazasında bakır yatakları Milattan 2000 sene evvel Asuriler tarafınca bulunmuştur. Fakat İngiliz ilim adamları “Tarring L.H. ve H.C. Cordero”, “In A. Metal Merchant’s Office” isimli eserlerinde insanoğlunun bakırı ilk defa Milattan Önce 7000-8000 tarihleri içinde Fırat-Dicle vadileri içinde bulduğunu yazıyorlar. Fırat ve Dicle içinde bakır, Maden kazasından farklı hiç bir bölgede bulunmamış ve de işlenmemiştir.

1515 senesinde doğuya sefer tertip eden Osmanlı Hükümdârı Yavuz Sultan Selim tarafınca Maden, imparatorluk topraklarına dahil olmuştur. Maden kazası, Doğu Torosların devamı olan Mihrap dağı eteklerinde, dar bir vadinin yamaçlarında inşa edilmiştir. Elâzığ – Diyarbakır yolu üstünde yer alan kazaya bir kasaba (Gezin), 37 köy bağlı durumdadır. 2009 nüfus araştırmasına nazaran 5.314’ü kaza merkezinde olmak suretiyle toplam 14.903 nüfusa sâhiptir. Elâzığ iline 80 kilometre mesafede olup, ulaşım kara ve demiryolu ile temin edilmektedir. Maden halkının bir çoğu Zaza’dır .Maden kazası, Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Torosların eteğinde, Yukarı Fırat kısmında, Dicle nehri kenarına inşa edilmiştir.

Konum olarak, 39. ve 40. boylam, 38. ve 39. enlem içinde bulunur. İlçenin topraklarını doğu tarafından Alacakaya, güney bölümde Ergani, Çermik ve Çüngüş, batı tarafında Sivrice, kuzey bölümde Elâzığ Merkez ve Palu kazası ile sarılıdır. Maden kazasının fazlaca bölümü dağlarla kaplı ve engebeli konumdadır. İlçe merkezi ortalama deniz seviyesi yüksekliği 1054 metredir. Yüzölçümü 939 kilometrekare şeklindedir. İlçenin bulunmuş olduğu bölüm vadidir. Bu vadi Hazar Gölünün birazcık aşağısından başlar ve Ergani kazasına değin sürmektedir. Elâzığ ve Diyarbakır kara ve demir yolları kazadan geçer.

İlçeye eski senelere kıyasla pek çok kar yağışı görülmektedir. Karasal iklim etkisi altındadır. Yağışlar ilkbahar mevsiminde yoğun hale gelir.
Maden kazasının iş ve çalışma yaşamında en büyük rol 1936 senesinde Etibank’a devredilen Ergani Bakır İşletmesinin olmuştur. Bu kurum uzun senelerden bu yana kaza halkı için ehemmiyetli iş olanakları imkânları yaratmıştır. Fakat bu işletme 1990’lı senelerin ortalarında özelleştirilmiştir. Evvelki senelerde emek yoğun tarzda imalatını sağlayan ve tahminen 4-5 bin aralığında işçi ailesinin geçimini sağlayan kuruluşta, özelleştirmeden sonrasında teknoloji yoğun imalatı tercih eden Ber-Oner şirketi, tahminen %50’si Maden kazası halkından olmak suretiyle, 80-100 işçiyle icraatını devam ettirmeye start vermiştir.

Ziraat kesiminde tahmin edildiği üzere 7.500 bireyin çalışmış olduğu rivayet edilmektedir. Bermaz Ovası’nda ziraat çalışmaları, dağlarla kaplı civarlarda ise hayvancılık çalışmaları belirgin olup bu istikamette teşvik ve faaliyetler sürmektedir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ