Diyarbakır Kulp Belediyesi Personel Alımı

Diyarbakır Kulp Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Kulp Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Diyarbakır Kulp Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Diyarbakır Kulp Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Diyarbakır Kulp Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Kulp Hakkında
Kulp, Diyarbakır vilayetimizin ilçelerinden bir tanesidir.

Silvan’ın kuzey bölgesinde bulunan kaza kış ayında uzun müddet kar çerçevesinde bulunur. Volkanik ve birinci denli deprem bölgesi olan sarp bir alanda kuruluşu gerçekleşen Kulp, eski bir yaşam merkezi konumundadır. İdari yapı olaraktan merkez, bir kasaba (Ağaçlı), 3 bucak (Ağaçlı, Hamzalı, Aygün), 50 köy ve 120 mezradan meydana gelmektedir. İlçe merkezi, Eski, Yeni, Yeşilköy ve Tepecik semtlerinden meydana gelmektedir. Yerel halk ise Kurmanç’lardan oluşur.Kulp kazasında kırmızı renge sahip ‘terra rosa’ olarakta tanınan toprak türü ve kazanın dağ eteğinin üstünde oluşundan dolayı Peya Sor (Pasûr) adıyla anılır. Zamanda ilk yerleşmelerin kurulmuş olduğu yerlerden biri olan Kuzey Mezopotamya bölgesinde su kaynaklarının bolca olmuş olduğu bir coğrafyada kurulmuş olduğundan çekici bir yerleşme olabilme özelliği süregelmiştir. Sümerler, Mitanniler (Huriler), Urartular, Kimmerler, Medler ve İskender’in egemenliği altına girmiştir. Bir mühlet Ermeni egemenliği de alanda egemenlik sürdürmüştür. Milattan Sonra 226’da Roma hakimiyeti altına giren Kulp, 637 senesinde ise Halid bin Velid tarafınca işgal edilmiştir. Bir müddet Cizre’ye, sonrasında Diyarbakır vilayetine ve Silvan’a bağlanmış, Şeyhoğulları, Büveyhoğulları, Mervanoğulları eline geçmiş, 1515 senesinde burayı Osmanlılar fethetmiştir.

1540 tarihindeki tahrir defterinde Kulp, Diyarbekir eyaletine bağlı olan 11 ocaktan bir tanesi olaraktan görülmekteydi. Daha eskilerde Muş iline bağlı olan kalmış, 1927 senesine kadar Lice sancağına bağlı olan bir nahiye durumundayken, aynı sene ilçe olmuştur.

İlçe ekonomik durumu coğrafyanın tarıma elverişli olmamasından dolayı hayvancılığa, arıcılığa, ipek böcekçiliğine bağlıdır. Bir kesim de Kulp Çayından gerçekleşen balıkçılıkla geçimini yerine getirmektedir. Kulp balığı bölge de tatlı su balıklarından fazla lezzetli olanıdır. Bölgenin dağlarla kaplı durumuna gelmesi büyükbaş hayvancılığı tetiklemiştir. Ek olarak ilçe içerisinde dut ağaçlarının aşırı olacak şekilde yer alması yalnız dut yaprağı ile beslenebilen ipek böceklerinin yetişmesine ve ülkemizde 3.önemde ipek böcekçiliği yapılmasına neden olmuştur.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ