Diyarbakır Çüngüş Belediyesi Personel Alımı

Diyarbakır Çüngüş Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Çüngüş Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Diyarbakır Çüngüş Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Diyarbakır Çüngüş Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Diyarbakır Çüngüş Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Çüngüş Hakkında
Çüngüş, Diyarbakır ilimizin bir kazasıdır. Diyarbakır ilinin Kuzey Batı bölgesinde bulunan Çüngüş ilçemizin yüzölçümü 489 kilometrekare olup denize olan yüksekliği ise 1049 metre uzunluğundadır. İlçenin Doğu bölgesinde Çermik, Kuzey bölgesinde Elazığ İli Sivrice kazası Batı bölgesinde Malatya vilayeti Pütürge kazası ile Fırat nehri ve Güney bölgesinde Adıyaman vilayetine bağlı olan Gerger kazası yer almaktadır. Çevresi dağlarla çevrili olan Çüngüş kazasının Güneydoğu Toroslar üstünde sırası ile Abaza, Akdağ ve Savucak dağları yer almaktadır. Akarsuları Fırat Nehri, eski ismi Nahrik çayı olan Çüngüş çayı ve Medye Çayı’dır. Fırat nehri üstünde yer alan Karakaya barajı İlçenin ehemmiyetli yapılarındandır.Osmanlı Devleti zamanında aşırı olaraktan Ermenilerin yaşamış olduğu Çüngüş kazası, yaşadığımız çağda günümüzde Ermenilere ilişik bazı izleri bulundurmaktadır. 1915 Ermeni tehciri ile birlikte ilçe içerisinde Ermenilerden geriye kalanlar kalıntı halindeki iki kilise ve Ermenice köy isimleridir. Ne var ki son zamanlarda bu köyler de çağımız Türkçesiyle bilinmektedir. Lakin tekrardan de köylüler nezdinde eski köy isimleri rağmet görebilmekte ve hem de köylüler köyün kayıtlardaki resmi ismini bile bilmemektedir.

İlçe politik bazı nedenlerden dolayı Elazığ’dan alınıp Diyarbakır vilayetine bağlı duruma getirilmiştir. İpek yolu üstünde yer alması nedeniyle bir devir jeopolitik bir ehemmiyet arz eden Çüngüş, son derece hızlı bir açınma kaydetmiş; fakat ipek yolunun değişmesi sonrasında hızlı bir şekilde eski canlılığını kaybetmiştir ve günümüzde öncelikle ekonomik olmak suretiyle farklı kimi nedenlerle dışarıya göç sunmaktadır.

Çüngüş’ün, kelime manası bakımından “Çoban aldatan kuş (Çınkuş)” anlamına geldiği tahmin edilmektedir. Ermeni belgelerinde da Çüngüş’ten “Çınkuş” olacak şekilde bahsedilmektedir. Ek olarak Ermnenistan’a göç eden Çüngüşlü Ermeniler genel anlamda Nubaraşen’de hayatlarını sürdürmekte ve bu kentin sokaklarından bir tanesi de “Çınkuş” olarak bilinmektedir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ