Denizli Çal Belediyesi Personel Alımı

Denizli Çal Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Çal Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Denizli Çal Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Denizli Çal Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Denizli Çal Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Çal Hakkında
Çal, Denizli ilinin bir ilçesidir. Çal ilçesinin antik zamanlardaki ismi Mosyna’dır. Türklerin bölgeye gelmesine değin bu isimle anılmıştır. Türkler bölgeye Çal ismini vermiş ve bu civar Çal Yöresi olacak şekilde anılmaya başlanmıştır. Çağatay lehçesinde yüksek mekan veyahut plato manasına gelmiş olan Çal ismi, kazanın doğal alanından ötürü verilmiştir. “Çal” kelimesi bununla birlikte taşlık mekan, çıplak tepe, kireçli toprak benzeri anlamlara da gelmektedir. Çal uzun seneler bir yaşam merkezinin değil, bölgenin ismi olaraktan kullanılmıştır. Çal ilçesinin son dönemlerde olmuş olduğu yerdeki yaşam yerinin ismi ise Demirciköy’dür. Bölgeye yerleşenlerin ehemmiyetli bölümünün demircilikle geçindiği için bu adı almış olduğu söylenmektedir.

Çal Ege Bölgesinde, Denizli vilayetine bağlı olan bir kazadır. Kuzey doğu bölgesinde bulunmaktadır. Doğu bölgesinde yer alan Çekelez Dağı’nın doğu eteklerinde faaliyete geçirilmiştir. Dağın batı eteğinde ise tanınmış Pamukkale yer almaktadır.

Çal, Uşak kazaları ve Denizli ilinin doğu bölgesinde yer alan diğer kazalarla sınırdır. Çal’ın batı bölgesinde Çökelez Dağı yer almaktadır.

Dağın doğu eteklerinde Çal ilçesine bağlı olan köyler, batı eteklerinde ise Akköy kazasına bağlı olan köyler yer almaktadır. Kuzey ve kuzey doğu tarafı Uşak ilinin Ulubey ve Karahallı kazaları ile çevrilmiştir. Çal ilçesinin doğu bölgesinde Baklan güney doğu bölgesinde ise Honaz İlçesi bulunmaktadır.Çal, tahminen 65 kilometrelik bir yol ile Denizli iline bağlanmaktadır. Bu yol 33. kilometreden sonrasında Afyon-Denizli yoluna bağlanmaktadır ki, duble yol durumuna getirilen bu kısımda ulaşım çok fazla rahattır. Çal ek olarak Çökelez dağını aşan ikinci bir yollada Denizli iline bağlanmış ise de bu yol çok tercih edilmemektir.

Çal ilçemize en yakın tren istasyonu 35 kilometre uzaklıkta bulunan Kaklık istasyonudur.

Yüzölçümü 1521 kilometrekare olan Çal, 850 metrenin üstünde bir yükseltiye haizdir. Çal’ın yakınlarından geçmekte olan Büyük Menderes Nehri Çal ilçesinin doğu tarafını büyük vadilerle yarmıştır. Çal ilçesinin yüksek bir alanda inşa edilmiş olması, menderes vadilerini bir epey derinleşmesine neden olmuştur. Kimi mekanlarda bu derin vadiler adeta kanyon durumuna dönüşmektedir. 

Büyük Menderes Nehrinden kısmi olaraktan balık yetiştiriciliğinde de faydalanılmaktadır. Fakat bu tesisler fazla büyük çaplı olmayıp, daha fazla yörenin bizzat gereksinimlerine bakılırsa üretim gerçekleştirmektedir. Menderes Nehri süresince derin bir şekilde vadiler ve bu vadilerde Menderesin oluşturmuş olduğu uygun akıntı ortamı bölge için rafting sporunun da gündeme gelmesine sebep olmuştur.

İlçe halkının güçlü bir bölümü geçimini tarımdan sağlar. İlçe içerisinde yetiştirilmiş olan mamullerin başlangıcında üzüm gelir. Çal üzümü tanınmış bir üzüm türüdür. Çal Karası olaraktan da tanınan bir türü oldukça ünlüdür. Ek olarak bamya, elma, tütün, sebze, hububat, anason, haşhaş, kapari, ayçiçeği, mısır,kekik benzeri mamullerin de yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçe içerisinde çimento, Traverten Mermer ve meyve suyu tesisi ile yetiştirilmiş olan elma ve üzümün muhafazası için soğuk hava depoları yer almaktadır. İlçe içerisinde üzümlerin şarap gerçekleştirilebilmesi için şaraphaneler yer alır.

Denizli ve etrafında “Çal kayması” tabiri II. Abdülhamit zamanında yayımlanan ve ilk Osmanlı kâğıt para birimi olan “Kaime” dir. Çal ilçesine bağlı olan toplam 34 semt bulunur.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ