Ankara Pursaklar Belediyesi Personel Alımı

Ankara Pursaklar Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Pursaklar Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Ankara Pursaklar Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Ankara Pursaklar Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Ankara Pursaklar Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Pursaklar Hakkında
Pursaklar, Ankara’ya bağlı olan bir kazadır. Pursaklar, Ankara Çubuk içinde bulunan köylerin en eskilerinden bir tanesidir. Pursaklar adının geçmiş olduğu en eski zamanı belge, 1530 senesinde Osmanlı İmparatorluğu tarafınca hazırlatılan tapu tahrir defterinde “Busaklar” olacak şekilde bulunmaktadır. Pursaklar’ın adının kavak manasına gelmiş olan pursak kelimesinden geldiği de tahmin edilmektedir.Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafınca 438 numaralı muhasebe-i Vilayet-i Anadolu defteri adı altında 1993 senesinde 2 cilt olacak şekilde yayınlanmıştır. Bildiri yapılan bu defterde iki Busaklar (Pursaklar) kaydı yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi köy olarak geçmekte ve o zamanda Çubuk ilçesine bağlı olmuş olduğu yaşanmaktadır. Busaklar adını defterin iki yerinde kaydı bulunması köyün yarısının tımar, öteki yarısının ise vakıf arazisi olacak şekilde bölünmesinden kaynaklanmaktadır. Busaklar’ın coğrafi olarak son zamanlarda “Eskiköy” biçiminde deyim edilen bölgede kurulu olduğunu kabul ediyoruz. 1966 senesinde Pursaklar Eskiköy adresinde ortaya gelmiş olan bir heyelan yüzünden devletin desteği ile planlı olarak kurulan ve çoraklık mevkii de tabir edilen şimdiki yerine nakledilmiştir. Pursaklar’ın nihai yaşam alanı haline gelmiştir.

Yukarıdaki kayıtların haricinde köyün tarihçesiyle alakalı olaraktan büyüklerimizin anlattığı kimi rivayetler yer alır. Bu rivayetlerin başlangıcında şimdiki Pursaklar’ın Kavacık Memba suyunun kenarında heyeti olmuş olduğu, Çubuk ovası kenarında yer alan bu köyün harami ve baskısı zulmünden ötürü günümüzde “Eskiköy” tabir edilen yere bundan 150-200 yıl evvel (kesin zamanı belli değil) taşındığı dile getirilmektedir.

Pursaklar’ın 20. asrın başlarında 30-40 haneli bir köy olmuş olduğu Balkan Savaşı, I. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşına 44 asker gönderilmiş olduğu bunlardan bir tek 4 tanesinin sağ döndüğü hayatını sürdüren büyüklerimiz tarafınca anlatılmaktadır.

1970 senesi başından sonra Pursaklar’ın etraf İl ve İlçelerden gelmiş olan vatandaşlarla nüfus bilgisi hızlı bir şekilde artmış, 1987 senesinde Belediye teşkilatına kavuşarak “kasaba” sıfatını elde etmiştir. 2008 senesinde çıkarılan belediyeler kanunu ile de ilçe durumuna getirilmiştir.

Pursaklar ilçesinin 19 tane semti bulunur. 

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ