Ankara Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Ankara iş imkanları hakkında detaylar. Ankara Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Ankara Büyükşehir Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Ankara Büyükşehir Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Ankara Hakkında Coğrafi ve Ekonomik Bilgiler
Ankara, ülkemizin bir vilayeti, başkenti ve en fazla nüfusa sahip ikinci kenti. 2013 haysiyetiyle 5.045.083 nüfusa haizdir. Coğrafi açıdan ülkemizin merkezine yakın bir durumda yer alır ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde kalan kuzey bölümleri dışında, büyük kısmı İç Anadolu Bölgesi’nde bulunur. Yüzölçümü olacak şekilde yurdun 3’üncü büyük ilidir. Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Konya ve Eskişehir vilayetleri ile çevrelenmiştir.

Ankara ilimizin başkent duyuru edilmesinin hemen peşinden kent hızlı bir şekilde gelişmiş ve son dönemlerde ülkemizin ikinci en fazla nüfusa sahip vilayeti durumuna gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk senelerinde ekonomik durumu tarım ürünleri ve hayvancılık sektörüne bağlı vilayetin topraklarının %50’si hâlâ ziraat amaçlı kullanılmaktadır. Ekonomik icraat büyük miktarda ticaret ve sanayiye bağlıdır, tarım ve hayvancılığın ehemmiyeti ise gitgide düşmektedir. Ankara ve civarında bulunan gerek kamu sektörü olsun gerekse de özel sektör yatırımları, farklı vilayetlerden fazlaca nüfus göçünü sebep olmuştur. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana, nüfus bilgisi yurt nüfusunun iki katı hızda yükselmiştir. Nüfusun tahminen 3/4’ü hizmet sektörü olacak şekilde tanımlanabilecek memurluk, ulaşım, iletişim ve ticaret gibi işlerde, dörtte biri endüstride, %2’si ise ziraat dalında çalışır. Endüstri, bilhassa tekstil, gıda ve inşaat alanlarında yoğunlaşmıştır. Son zamanlarda ise en fazla savunma, metal ve motor piyasalarında yatırım gerçekleşmektedir. ülkemizin en fazla sayıda fakülteye sahip vilayeti olan Ankara ilimizde ek olarak, üniversite mezunu fert oranı yurt ortalamasının iki katıdır. Bu eğitimli nüfus, teknoloji öncelikli yatırımların ihtiyaç duymuş olduğu iş enerjisini ortaya çıkarır. Ankara ilimizden otoyollar, demiryolu ve hava kanalıyla ülkemizin öteki illerine ulaşılır.

Coğrafya
Ankara vilayeti, doğu tarafından Kırıkkale, kuzeydoğu tarafında Çankırı, kuzeybatı tarafında Bolu, batı tarafında Eskişehir, güney bölümde Konya, güneydoğu tarafında Kırşehir ve Aksaray ile sınırdır.

1355 km uzunluk mesafesi ile, tamamı ülkemiz toprakları üstünde bulunan en uzun akarsu olan Kızılırmak, vilayetin doğu tarafını, 824 km ile ülkedeki en büyük nehirlerinden bir tanesi konumunda olan Sakarya Nehri ise, vilayetin batı tarafını sulamaktadır. Sakarya Nehri’nin kollarından Ankara Çayı, il merkezinden geçer. İlin güney bölgesinde ise 1300 kilometrekare ile yurdun en büyük ikinci gölü, %32,4 tuz oranıyla da dünyanın en tuzlu ikinci gölü olan Tuz Gölü bulunmaktadır. Ek olarak Tuz Gölü’nün de iç tarafında bulunmuş olduğu havza, ülkemizin en büyük kapalı havzasıdır.Ovalık bir bölgede kurulan vilayetin yüzölçümünün tahminen %50’sini tarım sahaları, %28’ini ormanlık ve fundalık sahalar, %12’sini çayır ve meralar, %10’unu ise ziraat dışı araziler kaplamaktadır. İlin en fazla noktası 2015 m. yüksekliğindeki Elmadağ, çeşitlilik olarak en fazla ovası 3789 kilometrekare’lik yüzölçümü büyüklüğü ile Polatlı Ovası, en büyük gölü tahminen 490 kilometrekare’lik yüzölçümü büyüklüğü ile Tuz Gölü’nün il içerisindeki konumu, en uzun akarsuyu tahminen 151 kilometre’lik uzunluk mesafesi ile Sakarya Nehri’nin il içerisindeki kısmı, en büyük barajı ise 83.8 kilometrekare’lik yüzölçümü büyüklüğü ile Sarıyar Barajı olup, il geneli baz alınarak 14 doğal göl, 136 sulama göleti ve 11 baraj yer almaktadır.

İklim
İlin güney ve orta kısımlarında karasal iklimin soğuk ve kar yağışlı kış ayları ile sıcak ve kurak yaz ayları, kuzey bölgesinde ise Karadeniz iklimi’nin ılıman ve yağmurlu halleri gözlemlenebilir. Karasal iklimin egemen olduğu alanlarda gece ile gündüz, yaz ile kış ayları içinde ehemmiyetli sıcaklık farkları yer alır. En sıcak olan ay temmuz ya da ağustostur. İldeki yerine nazaran yaklaşık en fazla gündüz sıcaklıkları 27-31° derecedir. En soğuk ay ise ocak ayıdır, en düşük gece sıcaklıkları vilayetteki yerine nazaran yaklaşık -6 ila -1 °C arasında bulunmaktadır. Yağışlar en fazla aralık, minimum temmuz ya da ağustos ayı itibari ile düşer. Senelik yaklaşık toplam yağmur, 60 santimetre (Kızılcahamam) ilâ 35 santimetre. (Şereflikoçhisar) içinde değişmiş olur.

Ekonomi
Ankara nüfusunun 3/4’ü hizmet dalında faaliyet sürdürür ve bu pazar vilayetin gayrisafi hasılasında en büyük hisseye haizdir. Pazarın bu değin gelişmesinin sebebi, göç yollarıyla gelmiş olan nüfusa iş olanakları sağlayacak kadar büyük sanayinin olmamasıdır.

İl, ülkemiz gayrisafi millî hasıla’sının %9’una haizdir. Yurdun toplam vergi gelirlerinin %12’si, bütçe gelirlerinin %12.3’ü buradan birikir; bu duruma mukabil vilayetin yurt bütçesinden almış olduğu hisse %6.4’tür. 2006 senesinde Ankara bütçe vergi gelirlerine 16,5 milyar Türk Lirası, toplam bütçe gelirlerine de 21,1 milyar Türk Lirası katkı sağlamış, bütçeden ise 11,3 milyar Türk Lirası hisse verilmiştir. 2001 senesi bakımından gayrisafi yurtiçi hasıla’sının Ankara ilimize düşen bölümünün %45’i ticaretten, %23’ü ulaştırma ve haberleşmeden, %14’ü devlet hizmetinden kaynak olarak sağlanmaktaydı.

Pricewaterhouse Coopers’ın “Dünya üzerinde En Büyük Kent Ekonomileri Hangileri ve Bu 2020 Senesinde Nasıl Değişecek” tutanağına nazaran dünyanın en büyük 100 şehri içinde 2005 senesinde 94. olan şehir, 2008’de 80. sıraya gelmiştir. İlin 2020 senesinde dünya şehirleri listesinde 115 milyar $ gelirle 74. sıraya gelmesi düşünülmektedir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. erdal topal diyor ki:

    e ehliyetim s r c belgem var

BİR YORUM YAZ