Amasya Belediyesi Personel Alımı

Amasya Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Amasya iş imkanları hakkında detaylar. Aksaray Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Amasya Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Amasya Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Amasya Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Amasya İli İçin Tarihi, Coğrafi ve Ekonomik Bilgiler
Amasya, Türkiye Cumhuriyeti’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir vilayettir. Merkezi Amasya’dır. 2010 Türkiye İstatistik Kurumu datalarına bakılırsa merkez kaza ile beraber 7 kaza, bunlara bağlı 20 kasaba ve 349 köyü bulunmaktadır.

Amasya ilinin tanınan ilk isimi “Amaseia”‘dır. Bu ad dünyanın ilk coğrafyacısı olaraktan bilenen Strabon tarafınca almıştır. “Amaseia” amozonlarda hayatını sürdüren vatandaşların kraliçelerine vermiş oldukları isimdir.

Orta Karadeniz Kısmı’nda bulunur. Anadolu’nun eski yaşam sahalarından bir tanesidir. Hititlerden başlayarak muhtelif uygarlıkların merkezi haline gelmiştir. Şehrin tanınan en eski isimi, söylendiği şekli ile şimdiye değin hiç bir değişikliğe maruz kalmadan gelen Amasya’dır. Eski arşivlerde ve buluntularda Amesseia – Amacia – Amaccia adı okunmaktadır. Amasya isminin açıkca okunduğu, Pers, Pontos ve Roma İmparatorluğu zamanlarında ticarette kullanılmış olan gümüş ve bronz sikkeler (paralar) üstünde görmek olasıdır.

Kimi sikkeler üstünde Amaccia ya da Amacia isimlerine denk gelinmektedir. Amasya ilinin ele geçirilmesinden evvel ve hemen sonra da Türkler, Amasseia’yı yahut Amaccia, Amacia Türkçe’de söylenmiş olduğu şekilde Amasya yapmışlardır.

Tahmin edildiği üzere Milattan Önce 60 ve Milattan Sonra 19. senelerde Amasya ilinde doğmuş olduğu tahmin edilen ve Coğrafya ilminin ustası ismiyle bilinen Strabon, yazdığı tanınmış coğrafya eserinde Amasya ilinden Amasseia olacak şekilde bahsetmektedir.Coğrafi Bilgiler
İlde Karadeniz iklimi – kara iklimi içinde bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yaz ayları kara iklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi değin yağmurlu değildir. Kış ayları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, kara iklimi değin sert değildir. Ek olarak Yeşilırmak ve vadinin vermiş olduğu yumuşatıcı tesir de yadsınamaz durumdadır. Kış mevsiminde vadinin vermiş olduğu özellikten ötürü yükseklerde kar olsa dahi kent merkezinde kar etkisini gösteremez.

Ekonomik Bilgiler
Amasya’da öncelikli ekonomik etkinlik sahasının tarım dalı olması ve geçimin bu pazar sayesinde gerçekleşmesinin yanında ticaret de bu tarımsal mamüllerin alım-satımı ile ilgili olarak gerçekleşmektedir. Tahılların dışında, bilhassa şekerpancarı, sebze ve meyve, ticarete mevzu olan tarımsal mamulleri oluşturuyor.

İl içerisindeki köyler bağlı olmuş oldukları kazalarla oldukça fazla ticari münasebette yer almakta olup Samsun-Ankara ve İstanbul, Amasya ilinin en fazla ticari münasebette bulunmuş olduğu iller halindedir ve bu iller, Amasya ilinin tarımsal potansiyeli için ehemmiyetli sektörleri ortaya toplamaktadır.

Tokat-Çorum-Kayseri-Malatya benzeri çevre illerin, Karadeniz ile bağlantısını elde eden Amasya’da ticaret; bu sınır iller ve kazalarla de devam etmekte olup, bilhassa Suluova Şeker Tesisleri için şekerpancarı imalatı meydana getiren Samsun ilinin Havza, Ladik, Kavak, Vezirköprü;Çorum’un Merkez, Osmancık, Mecitözü kazaları bu durum içerisinde görülebilirler.

İl de ticaretle meşgul olanların aşırı çoğunluğu, perakende ticaret ile işgal olmaktadır.

Amasya vilayeti hasılatının fazlaca kısmını, tarımsal mamüllerin pazarlanmasından elde edilen kazançlar meydana getirmektedir. Bu mamüller ufak tarım firmalarınca üretildiğinden ekiliş oranlarının piyasalara tesirleri çok olmamaktadır.

Tarım mahsüllerinin alış ve satışına bağlı il ticareti; ufak ölçekli olup, en fazla İstanbul-Ankara ve Samsun vilayetleri ile oluşturulan ticaretlere göre şekillenmektedir.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ