Ağrı Belediyesi Personel Alımı

Ağrı Belediyesi personel ve memur alımı hakkında güncel bilgiler. Belediye iş imkanları hakkında detaylar. Ağrı Belediyesi iş ilanları ve iş başvurusu hakkında bilinmesi gerekenler…

Ağrı Belediyesi devlet tarafından yapılan resmi sınavlar ile personel ve memur alımları yapmaktadır. Ağrı Belediyesi ile anlaşmalı olan taşeron firmalarda hizmetli ve işçi alımları yapmaktadır. Bu alımlar olacağı zaman İşkur sitesinde iş başvuru formu açılmaktadır. Facebook sayfamızı beğendiğinizde, Ağrı Belediyesi personel alımlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Ağrı, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir vilayettir. Ismini iç tarafında yer alan Ağrı Dağı’ndan verilmiştir. 1834 senesinde nahiye, 1869 senesinde kaza olan Ağrı, 1927 senesinde ile dönüşmüştür.

Tarihçe
Orta Asya’dan gelmiş olan kavimlerin Anadolu’ya girişleri esnasında Ağrı, bir aktarım kurmuş, sebebi ile birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Fakat bu uygarlıklar Ağrı ilini bir giriş kapısı olacak şekilde gördüklerinden burada fazla köklü bir uygarlık başlatamamışlardır.

Alanda hakimiyet kurmuş oldukları sanılan Hititler’in güçlerini kaybetmeleri üstüne, Milattan Önce 1340 – Milattan Önce 1200 seneleri içinde Hurriler bölgeyi yerleşim birimi olarak kullanmışlardır. Hurriler kraliyet merkezi olan Urfa ilinden uzak konumda olan Ağrı ilini hakimiyetleri altında tutamamışlardır.En köklü medeniyeti Urartular oluşturmuştur. Urartu’nun Van Gölü’nün kuzey ve kuzeydoğu bölgesinde bulunan ülkeler üstüne, Kral İspuini evresinde (Milattan Önce 825 – Milattan Önce 810) akınlara başlamış, Kral Menua zamanında (Milattan Önce 810 – Milattan Önce 786) ise bu seferler evvelden da ağırlık kazandı. Kuzey bölgesine ve kuzeydoğu bölgesine giden yollar üstünde kurulan kaleler, buraya meydana getirilen seferlerin evvelce planlandığını ispat etmektedir. Ağrı Dağı’nın yamaçlarında, Karakoyunlu ve Taşburun köylerinin içinde ele aşkın bir Urartu yazıtı Kral Menua’nın bu bölgede bulunan egemenliğinin kararlı delilidir.

Milattan Önce 712 senelerinde Kızılırmak boylarına değin uzanmakta olan Kimmerler, Ağrı ilinde geçici de olsa bir egemenlik kurmuşlardır. Medler (Milattan Önce 708 – Milattan Önce 555) Asur Devleti’nin yıkılması ile beraber bir yayılma sürecine girmiş, bunun neticesi olarakta Ağrı ve çevresini topraklarına katmışlardır.

Medler’in yıkılması ile beraber Persler; Büyük İskender’in Pers Kralı lll. Darius’u Milattan Önce 331’de yenerek Anadolu’yu ele geçirdiği tarihe değin tahminen iki asır değin sahada yaşamışlardır. Büyük İskender’in ölümü üstüne oluşmuş olan boşluktan faydalanan Ermeniler ve Gürcüler bölgeyi ele geçirmişlerdir.

Murat Nehri ve Doğubeyazıt çevrelerine kısa müddette yerleşmişlerdir. Evvelden sonraları Arsaklılar ve Artaksıyaslı Krallığı, Ağrı ve etrafına hakim meydana gelmiştir.

Bölge, Halife Osman aşamasında İslam silahlı güçleri tarafınca fethedilmiştir. 872 seneye dair Abbasiler’in muayenesi dibinde kalan Ağrı, evvelden sonrasında Bizans’ın kontrolüne geride bırakmıştır.

Not: Belediyelere personel ve eleman alımı yapılacağı zaman, Facebook belediye iş ilanları sayfamızdan duyurulacaktır. Hangi bölümlere personel ve işçi alımı yapılacağı, memur maaşları, iş başvurusu yapacağınız adresler, işe alım süreci, iş başvuru formu ve iş görüşmesi hakkında bilgiler belirtilecektir.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ